Одбери категорија:

Симеоне ја пронајде замената за Суарез: Јас не сум газда на Атлетико, јас сум само тренер

Атлетико Мадрид на успешен начин ја стартуваше новата натпреварувачка сезона и започна со триумф од 0:3 на гостувањето кај градскиот ривал Хетафе, натпревар на кој посебно до израз дојдоа две имиња во стартната постава на „душекџиите“.

Прочитај повеќе

Невил: Јунајтед се претвори во гробница за фудбалери, погоди само две засилувања откако си замина Ферги!

Манчестер Јунајтед потроши повеќе од една милијарда евра на трансфери во последните 9 години, но во овој период, клубот забележа значителен пад во секој поглед, и тоа по најуспешната ера на „црвените ѓаволи“ предводена од Сер Алекс Фергусон.

Прочитај повеќе

Ретко виден сеир уште во првата рунда: Постигна гол против Наполи, па го нокаутираше соиграчот при прославата

Лазања и Анри беше двоецот кој постигна два гола против Наполи, но тие беа едноставно недоволни за Верона која претрпе тежок пораз на домашен терен во првото коло.

Прочитај повеќе

Пелегрини покажа класа со извонреден прием на топката и го воодушеви цел стадион во Севилја

Бетис ја оправда улогата на фаворит во првото коло и го надигра Елче со резултат 3:0, триумф кој беше единствен остварен од домашен тим на вчерашните три меча во Ла Лига.

Прочитај повеќе

Извонредна вечер и една лоша вест: Алегри даде прва изјава за повредата на Ди Марија

Воден од тандемот Ди Марија-Влаховиќ, Јувентус прилично лесно се справи со Сасуоло и ја отвори сезоната со сигурна победа од 3:0, а единствена лоша вест за Макс Алегри беше повредата на Аргентинецот при крајот на мечот.

Прочитај повеќе

Клоп не го одобрува моментот на помрачување на Нуњез и најави: Ќе зборувам со него

Два кикса во првите две кола е нешто што никој не можеше да го замисли од актуелниот англиски и европски вицешампион, но токму тоа му се случи на Ливерпул на натпрварите против тимови кој требаше лесно да ги добие на хартија.

Прочитај повеќе

Дербито Челси-Тотенхем од поинаков агол: Судијата Тејлор излезе со дрес, се појави и Гвардиола…

Без победник заврши лондонското дерби меѓу Челси и Тотенхем во Премиер лигата (2-2), но во исто време оваа битка донесе многу контроверзи, реакции, коментари.

Прочитај повеќе

Роналдо добил дозвола да го напушти Јунајтед

Манчестер јунајтед му дал дозвола на Кристијано Роналдо да си замине, пренесува „talkSPORT“, повикувајќи се на извори блиски до клубот. Португалецот пред еден месец побара дозвола да го напушти клубот, бидејќи Јунајтед сезонава нема да играат во Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Историско коло во Серија А

Првото коло во италијанската Серија А донесе неколку интересни резултати и победи на фаворитите.

Прочитај повеќе

Приведени крадци во Битола, украле машка чанта со пари и документи

Денеска (16.8.2022) од страна на полициски службеници од СВР Битола, лишени се од слобода М.Б.(27) и Н.П.(34), постапувајќи по пријава од 2:30 часот од страна на 46-годишен државјанин на БиХ, со привремен престој во Битола, според која на 15.8.2022 околу 21:30 часот од неговото возило му била одземена машка чанта со пари, документи, банкарски картички, од кои во неколку наврати биле повлечени пари, со што му била предизвикана материјална штета во висина од 30.000 денари.

Прочитај повеќе

Пулишќ ќе го напушти Челси

Фудбалерот на Челзи, американски репрезентативец Кристијан Пулишиќ до крајот на преодниот рок би можел да го напушти лондонскиот клуб, пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Салман Ружди во свесна состојба, разговарал со инспекторите за нападот

Писателот Салман Ружди е буден и комуницира со истражителите, но ќе треба да остане хоспитализиран поради сериозни повреди по нападот со нож во петокот во Западен Њујорк, јавува Си-Ен-Ен.

Прочитај повеќе

(Видео) Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ со се купувачите

Хаос избувна во продавница на Икеа во Шангај во саботата, откако клиентите почнаа да бегаат од властите кои се обидоа да ги стават во карантин.

Прочитај повеќе

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се наведува во ставот на бугарската Национална платформа „За Македонија“ во која членуваат бугарски професори – историчари и лингвисти.

Прочитај повеќе

Шолц за барањето Германија да ги забрани визите за Русите: Ова не е војна на рускиот народ

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин нема да поддржи неколку европски земји кои ги повикаа членките на ЕУ да престанат да издаваат туристички визи за руските граѓани.

Прочитај повеќе