Одбери категорија:

Владо Јаневски за една од неговите страсти

Патувањата релаксираат, нé освежуваат, ни предизвикуваат насмевка на лицето, нé прават среќни. Во пресрет на концертот за кој и Владо и публиката се подготвени, опуштете се и отпатувајте со него на едно од неговите омилени места.

Прочитај повеќе

Весна Петрушевска: „Ако ме прашуваш за приватниот живот, секогаш велам дека од утре ќе се бавам со него“

Весна Петрушевска можеби е и најпознатата актерка во нашата земја. Оваа година ќе го прослави 49-от роденден, но истовремено слави и 25-годишнина од почетокот на нејзината актерска кариера.

Прочитај повеќе

Дритон Вејсели - Талат: „Не знаем, не су одавде”

По веста дека ќе се снима нова сезона на „Преспав“, сигурно голем дел од вас со нетрпение очекувате повторно да се смеете и дружите преку ТВ екраните со актерската екипа на оваа серија. Несомнено еден од омилените ликови е Талат, кој успеа да ги освои симпатиите и на организаторите на „Златна Бубамара“, кои годинава го наградија за млад телевизиски актер.

Прочитај повеќе

Јелена Јованов Периќ: „Сè има свој данок, па така и номадскиот живот.“

Нашата талентирана и омилена „Јелена од Драчево“ ни кажа нешто повеќе за своите планови и ангажмани на професинално поле, а ни дозволи малку да ѕирнеме и во нејзината приватност, како и во нејзиниот ормар. Искрено со Јелена Јованов Периќ.

Прочитај повеќе

DJ Mats: Заработувам доволно пари за да не мора да барам од дома

После напорна работна или колоквиумска недела, сите сакаме да се опуштиме и целосно да ѝ се предадеме на забавата, односно на диџејот или на некоја музичка група, зарем не?

Прочитај повеќе

После „Танц со ѕвездите“, заедно ќе танцуваат засекогаш

Два спротивни света, кои спонтано се споија пред пет години. Плод на нивната љубов која знаат како да ја негуваат е Илина. Многу интересни случки и незаборавни моменти до сега, како заспивањето на Сара на мотор пред Плетвар. Подготвени за сите непредвидливи предизвивици што ги носи авантурата – ЖИВОТ, водителот Димитар Атанасовски и нашата музичка ѕвезда Сара Мејс.

Прочитај повеќе

Јован Јованов: Тука само небото е граница

Јован Јованов – композитор, изведувач и еден од оние кои изминативе години побараа пошироко поле за докажување и надградување во кариерата, живее и работи во Торонто, Канада. Не дека овде не заработуваше доволно, но за него Северна Америка има одличини можности токму за неговата професија. Така што сега има сопствено музичко студио каде го работите истото што и во Македонија, но далеку поисплатливо. Што мислите размислува ли да се врати?

Прочитај повеќе

Оливера Ѓоргоска: Ја сакам Македонија, но не би се вратила

На многумина од вас позната како шармантна македонска поп-ѕвезда, но веќе осум години живее и работи во Лас Вегас. Предава во музичко училиште и го подготвува докторатот.

Прочитај повеќе

Како ќе ја дочекаат 2019-та дел од македонските музички ѕвезди?

Со семејството и пријателите или работно, или со семесјтвото работно, дел од македонските музички ѕвезди кои ги контактиравме ќе работат и ќе се забавуваат, а некои ќе одмораат за Нова Година, бидејќи потоа им следува активен почеток на 2019-та.

Прочитај повеќе

Панчо: Не сме ние виновни што Поп сцената е далеку подолу од Турбофолкот!

Владимир Блажев - Панчо, е дел од дуото ДНК, кое на нашите простори е едно од најпопуларните и најуспешните. Покрај многуте успешни настапи и концерти со ДНК, Панчо исто така е многу познат и баран диџеј. Тој за Точка искрено ги кажа своите ставови кон музиката, залагањето за отстранување на турбофолк манијата и откажувањето од истото, но и за тоа што треба наредно да го очекуваме од ДНК.

Прочитај повеќе

Росана Сариќ Тодоровска: Наскоро очекувајте нова композиција со посвета

„Каде сум јас таму е и музиката, си ја носам во грлото. Јас си потпевнувам за моја душа. Во присуство на нашето семејство и пријатели. Пред кратко време извадивме нов дует со Горан Тодоровски "Мое сѐ", а подготвувам и уште една песна, која ќе биде (за прв пат во мојата кариера ) некому посветена...“ - раскажува за Точка, Росана Сариќ Тодоровска.

Прочитај повеќе

Александар Белов: Градот кој ќе ве врати најмалку уште еднаш

Фламенко вечер, уживање во шпанските национални игри и одлично вино. Алексанадар Белов ве носи во елегантниот град во готски стил, каде како што вели тој сигурно ќе посакате да се вратите најмалку уште еднаш. Уште ако сте фан на „Барса“ нема да се двоумите да заминете што поскоро. Има многу причини да се посети Барселона, независно за кој период од годината станува збор. Еве зошто:

Прочитај повеќе

103 Генерации – Нова фестивалска авантура на стотројка

На 24 ноември, со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар на два подиума, музичкото радио Канал 103 организира целовечерен фестивал со исклучително квалитетни бендови и артисти од Велика Британија, Шведска, Албанија и Македонија, сите со актуелни албумски изданија за 2018 година.

Прочитај повеќе

Димче Алексоски: Латино танци на плажите на Доминикана

Tranquilo - само полека, само смирено е мотото на луѓето во Пунта Кана, Доминиканската Република. По плажите на Карипското море ќе не прошета Димче Алексоски кој цел досегашен живот е посветен на танцот, токму сега , бидејќи таму најубав период е во декември, јануари и февруари кога има помала влажност на воздухот. „Танцот многу зависи од тоа каква ти е партнерката, а јас имам партнерка со која можам да танцувам и скопскиот асфалт и на плажите во Доминикана“ – вели тој.

Прочитај повеќе

Викторија Лоба: Новиот сингл носи освежување на музичката естрада, во сосем нов музички правец

Викторија Лоба ја освежи македонската музичка естрада со нов сингл. Станува збор за песна која претставува нова инспирација за Лоба и отвора нови простори за имплементација на модерниот звук и светските трендови кај нас.

Прочитај повеќе