Одбери категорија:

Кристина Димитриевска: „Идиот со план може да победи гениј без план“

Државава ја има претставувано на голем број избори за убавина. Листата е навистина долга, но ја издвојува Кина. Таму била пред 5 години и научила многу за една сосема поразлична култура од нашата. Најзначаен успех и е првата титула на само 15 години. Тука се и успехот на MISS GLOBE, а од неодамна и MISS BALKAN кои и отвориле нови врати кон успехот. Актуелната Мис Балкан Кристина Димитриевска ќе имате можност да ја запознаете одблиску во ова интервју за Точка.

Прочитај повеќе

Бадник и Божиќ во домот на Наташа Малинкова

„Ако се сака сè се може“, Наташа Малинкова е вистински доказ за оваа стара народна, бидејќи и покрај секојдневните настапи таа е одлична домаќинка, сопруга, мајка. Па, дури и за празниците кога е потребно да се помине повеќе време во кујна таа го прави тоа со задоволство, а стигнува и на настапи. Е како е тоа можно? Ако и пристапувате со љубов на работата, па каква и да е, домаќинска, професионална. Таа ги отвори вратите на нејзиниот дом токму за овие семејни празници и покрај сите обврски и со нас сподели како ги прославуваат Бадник и Божиќ.

Прочитај повеќе

Јелена Јованова (Јелена од Драчево) :“Ја сум Ј од Д и стварно не знам што К правам овдека со сите Вас”!

На самиот почеток на новата сезона на „Преспав“ разговараме со една од најомилените - Јелена од Драчево или актерката Јелена Јованова. Што можете да очекувате од овој лик во наредните епизоди, ќе се промени ли, која ѝ е омилена реплика и на други прашања за Точка одговара токму таа.

Прочитај повеќе

Мијата: Има магија и во тоа за Нова Година да си на работа

Најубавите спомени ја враќаат во Долно Дупени на вистинските пријатели, љубови и дружби во детството. Зошто одлучила да ја преработи токму „By, by” на Бојс од толку многу песни, дали би ја заменила нејзината професија - контрола на летање со музика и само музика, дознавате од Мијата.

Прочитај повеќе

Марио во новата сезона на „Преспав“ порачува: "Да водимо љубав, а не ратове!"

Во пресрет на новата сезона на „Преспав“ разговаравме со Васил Зафирчев или на многумина од вас, омилениот Марио од оваа серија за тоа што да очекуваме од новата сезона. Конкретно дали ќе има промени кај ликот што го глуми, пораката што треба да ја пренесе...

Прочитај повеќе

Новогодишни честитки на дел од јавните личности до политичарите

„Да ги вратат украдените пари, да нема повеќе лекување луѓе со смс пораки, туку да им плати државата, се одолжија на власт без да се раздолжат и така едните исти, па исти, сплотени како една фамилија“ - ова се, драги наши читатели, дел од честитките на дел од јавните личности упатени на адреса на политичарите.

Прочитај повеќе

Распродаден концертот на Андријана Јаневска во Торонто за една недела

Има покана од Universal Music од Лондон, да биде единствен репрезент од Македонија, како прва виолина во Планетарниот оркестар. Тукушто го заврши албумот на англиски јазик, а полека но сигурно се пробива и на хрватскиот музички пазар. Но, најбитна и е македонската публика на која како што вели наредната година и должи концерт. Неодамна се врати од Торонто каде поминала одлично и сигурно пак ќе и се врати на тамошната публика, а со вас читателите на Точка го споделува искуството од таму, Андријана Јаневска.

Прочитај повеќе

Ема Ананиевска: Со напредокот на технологијата станувам сѐ понезависна

Оваа година, музичарката Ема Ананиевска стана првата пијанистка со оштетен вид која дипломирала на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Сепак, луѓето во нашата земја веќе добро ја познаваат, бидејќи таа со години претставува еден од најмоќните гласови во повикот за инклузија на лицата со попреченост.

Прочитај повеќе

Предновогодишно загревање со новиот албум на Љубојна

Шумска бајковита звучна љубовна приказна која ќе ја донесе публиката на акустичен пикник со Љубојна, ова е предновогодишното изненадување од Љубојна за сите вас кои ги обожувате, слушате и со нетрпение очекувате нешто ново од нив. Композициите од новиот албум ќе можете да ги слушнете на преновогодишниот концерт, кој како што најавуваат ќе биде полн со изненадувања. Албумот е комплексен во секој поглед. Богат е музички, има фантастични аранжмани и оркестрација испишани од маестро Џијан Емин.

Прочитај повеќе

Овогодишниот победник на Макфест со високи цели: „Сакам да ја претставувам Македонија на Евровизија“

По овогодишната победа на Макфест, Кумановецот Мартинијан Кириловски повторно ги израдува своите многубројни фанови.

Прочитај повеќе

Мартин Мила: Во авион плачев, кога слетав ми се насмевна среќата

„Мила е моето срце и без тоа срце не сум комплетен“ вели Мартин Мила кој веќе две години е во Малта. Работи како акустичен изведувач и графички дизајнер. Причината да замине таму, како и на многумина е подобар просперитет, промена на матрица, или како што вели би било лудо да не ги искористи контактите таму. Сега вели дека заработува доволно или онолку колку што смета дека е потребно. За Точка раскажува за животот таму и можноста да се гради кариера како музичар.

Прочитај повеќе

Четкар: Њујоршкиот Централ Парк во есен е помистичен и интимен

На 22 ноември ќе настапи во Скадарлија, Чикаго. Кон крајот на декември во Скопје и Охрид, а за Нова Година очекувајте го во клубот Станица 26. Но, претходно Владимир Василевски, вам попознат како Четкар, има друга задача, да не прошета низ њујоршки Централ Парк, бидејќи вели дека бил посебен во есен.

Прочитај повеќе

Сашо Тасевски: Подобро полудете за да се прилагодите на животот во 21-от век

„Подобро полудете за да се прилагодите на животот во 21 век“ – гласи слоганот пред почетокот на романот „Жена вредна злато“, најновото дело на Сашо Тасевски, кој уште пред промоција предизвика големо внимание кај читателската публика.

Прочитај повеќе

„Некст тајм“ откриваат зошто „Јовка Кумановка“ ѝ даде предност на „Нешто ќе те питам бабо“

Во пресрет на премиерната изведба на „Јовка Кумановска“ на 9-ти ноември на плоштадот во Куманово, разговараме со Мартин и Стефан („Некст тајм“), за тоа кој беше иницијатор за оваа преработка, дали преработката на изворните песни е наменска или случајна, може ли да се живее од музика во Макеоднија, кој ги финансира...

Прочитај повеќе

Паркети откриваат кој и колку пари им позајмил за новата „Ебиветер“

Приказната во спотот за најновата на Паркети „Ебиветер“ е дека во животот некогаш не ги гледаме правите вредности од кој една е и самиот живот. Треба да ги цениме љубовта, милоста, несебичноста и секој ден од нашиот живот да ги славиме тие вредности оти тој може во секој момент да биде прекинат.

Прочитај повеќе