Одбери категорија:

Што беше тоа љубов?

„Што ми ги направи синовите, чист романтизам, деца поезија, да им се радуваш секој Божји ден!“ - е најроматичната работа што сопругот ја направил за професорката Татјана Алексиќ. Но и многу повеќе околу тоа што беше, што е сега љубовта, што добивме, што губиме, до каде сме со емоциите....Едноставно се наметнува прашањето, Што беше тоа љубов? Кога капитализмот не претвора во робови константно, немилосрдно.

Прочитај повеќе

Вистина или заблуда - виното што е постаро тоа е подобро

По професија е енолог, а едно од најголемите задоволства му е откривање нови вина, нови берби, нови вкусови. Прв македонец кој завршил факултет по енологија на националната катедра по енологија во франција “Diplôme National d'Oenologie”. Работел како асистент енолог во Бургундија (Франција), Бордо (Франција), Швајцарија, Нов Зеланд, Србија и Грција, а моментално работи во македонска винарија, Андон Крстевски.

Прочитај повеќе

Наде Молеровиќ: Работите не се менуваат ние се менуваме

„Како што рекол Сократ пред многу години животот кој не е истражен не е вреден да се живее. За да го откриеме и развиеме нашиот потенцијал кој “дреме” длабоко некаде во нас треба да се познаваме себе си, со сите добри и помалку добри страни.

Прочитај повеќе

Спец. д-р Адела Стефанија: Модерното време го одложува планирањето семејство, а со тоа се зголемуваат ризиците

Денес кога се слави Исусовото крштевање, разговараме со докторката која на свет донела ијадници животи до сега, која е родена на овој ден и тоа во Охрид, град кој е најмасовно посетен за овој празник. Бременоста е благослов, но од разговорот со неа дознаваме дека современиот начин на живот влијае и на планирањето на семејството, па се почесто се одложува бременоста и им се дава приоритет на кариерата, финансиската сигурност.

Прочитај повеќе

Наде Молеровиќ: Поважно е што ние ќе направиме за своите деца или ќе ги научиме тие сами да прават за себе?

На самиот почеток на годината кога многумина почнуваат нови проекти, нови бизниси, го поставуваме прашањето: Во што е најпаметно да инвестирате? Кога велиме „инвестирате“ секако дека не мислиме само на материјална инвестиција, туку и на духовна. Се чини дека залудни се сите материјални добра кои ќе им ги обезбедите на своите деца ако не сте им посветиле доволно време, внимание, воспитание и ако не сте направиле од нив личности кои ќе можат „сами да пливаат“ во животот.

Прочитај повеќе

Блиску до Скопје, далеку од загадениот воздух

Семејството Спасовиќ дел од членовите на „Старовски“, македонскиот кабаре–чалгија состав, од Дебар Маало се преселиле да живеат во Чучер. Секој има причина да го промени местото на живеење, а тие нивната ја споделуваат со вас, читатетелите на Точка.

Прочитај повеќе

Астролошка анализа на Симеон Атанасоски за 2020-та

„Мислам дека процентите да добиеме датум покана за преговори е поголема одошто да не ја добиеме. Брза проценка која јас веќе ја истакнав дека за СДСМ е подобар период март април, одошто за ВМРО- ДПМНЕ кога се во прашање изборите. Сатурн во Јарец дава различна околина и престој за некои кои во политиката се „огрешиле“ пред законот, па може да се очекува и затворска казна и нов простор за живеење за некои обвинети. Природните катастрофи во светот доаѓаат во циклуси, а тоа подразбира дека и во 2020-та тие ќе бидат во топ вестите на порталите и ТВ куќите. Да се внимава на увезена храна“ - ова се дел од астролошките анализи на Симеон Атанасоски за 2020-та за Точка.

Прочитај повеќе

Нумеролошка прогноза за Македонија во 2020-та година

„2020-та година ќе понуди многу поголеми можности за жените во политиката, но и во други професии. Не дозволувајте годинава емоциите да ве водат во крајност. Премногу емотивно на сметка на рационалното не само што нема да ви е од помош, туку води и до повеќе недоразбирања, конфликтност, или пак како друга крајност повлекување во себе, самосожалување, несигурност итн. - вели за Точка Мими Сиљановска - Главиновска, нумеролог, аналитичар и консултант.

Прочитај повеќе

Дедо Мраз: Исчистете ги оџаците, не планирам тука да ми заврши кариерата

Дедо Мраз вели на каква социјална средина и припаѓаат децата такви им се и желбите, а открива и што му пишуваат од Македонија и децата и возрасните. Годинава е сериозно загрижен како ќе ги достави подароците со оглед чадот кој чади од оџаците. Загрижен е за сопственото здравје до степен што ако тука му заврши кариерата, но повеќе е загрижен за здравјето на децата. Па затоа апелира под итно да се реши проблемот со загадувањето.

Прочитај повеќе

Интервју со д-р Наташа Теовска Митревска: Продолжената или повторувачка изложеност на високи нивоа на загадувачи на воздухот може да има длабоки негативни ефекти врз кожата

Загадување значи секое менување на количината и составот на физичките, хемиските и биолошките компоненти на животната средина што доведува до нарушување на функционирањето на екосистемот.

Прочитај повеќе

Празнична магија во домот на Ребека

„А мамо дали Дедо Мраз ќе ни ја исполни оваа желба!?“..Една од желбите на децата на Ребека е Скопје да има засекогаш чист воздух за да можат секој ден да одат надвор и да си играат. Но, не само децата ѝ се радуваат на празничната магија.

Прочитај повеќе

Анѓела Јакимовска: Ми понудија да јадам бубачки за реклама

„Колку сте послаби, тоа подобро. Интересно беше тоа што секојдневно ни ја проверуваа тежината пред појадок, ручек и вечера. Во Кина се бара претежно светол тен на кожа, па летово избегнував да се сончам, а еден од условите за учество беше и претставничката да не е мажена, да нема деца и да не е разведена“ - раскажува Анѓела Јакимовска, нашата претставничка на Мис Модел на светот и Изборот во Камбоџа.

Прочитај повеќе

Опуштена претпразнична атмосфера во домот на Живкица Каленикова

Не само децата туку и таа потајно верува во Дедо Мраз. Годинава ќе посака да донесе повеќе чист воздух и да ни ги наполни срцата со љубов и разбирање. Во новогодишното украсување на домот учествуваат целото семејство, а вие читателите на Точка, ќе имате можност да ѕирнете и да ја почувствувате празничната атмосфера во домот на водителката Живкица Каленикова.

Прочитај повеќе

Игор Јанушев за Точка: „Не за џабе се вели 'Кога еднаш ќе го почувствуваш мирисот на керозин...'

Тимот на Точка продолжува со интервјуа преку кои се обидуваме да ги запознаеме нашите политичари од поинаков агол.

Прочитај повеќе

Бранкица Димитровска: Дали мислите дека со 7000 денари месечно се живее и како?

Трајниот инвалидитет го стекнала при две последователни сообраќајни несреќи. Првата од возење со недозволена брзина, а втората додека Итната медицинска помош ја носела на Клиника во Скопје, ги удрил друг автомобил од спротивен правец.

Прочитај повеќе