Одбери категорија:

Ања Мукаетова: Ќе учам на најпрестижниот факултет за графички дизајн во Европа

Матурантката од меѓународната гимназија „Нова“ во Скопје, Ања Мукаетова, своето образование ќе го продолжи на една од најпрестижните образовни институции во сферата на уметноста, дизајнот, модата и изведувачките уметности, University of the Arts во Лондон.

Прочитај повеќе

„Фрајле“ откриваат за Точка каде ќе се сончаат ова лето

„Добра песна е добра и после 20 и повеќе години. И треба да се негува и да им се понуди на новите генерации. Поводот за разговорот со „Фрајле“ е нивниот нов албум „Обрадуј ме“ за кој соработуваат со звучни имиња и препејуваат звучни песни. Ги откриваат нивните планови за летово, па и есента и дали ќе не посетат во Македонија.

Прочитај повеќе

Јана Стојановска ужива во бременоста на плажа

Актерката Јана Стојановска ексклузивно со читателите на Точка, споделува фотографии од плажа додека ужива второто тримесечје од бременоста, а го открива и полот. Одлично се носи со бременоста, не и смета возењето и на дестинации и до 3-4 часа, напротив ужива кога сама вози. Но, што е она што и го промени бременоста?

Прочитај повеќе

На што да внимавате доколку одите со миленик на одмор?

Кученца до 4 месеци не треба да се носат на плажа, оставете ги дома - советува д-р Јасминка Ван Дер Филер - ветеринар. Што сте обврзани да направите пред патувањето во поглед на подготовка на документација, вакцинација и како да се однесувате на плажа. За несаканите здравствени проблеми кои може да се појават кај миленикот и начинот на исхрана дознавате од интервјуто со неа.

Прочитај повеќе

За една година македонските граѓани потрошиле 134 милиони евра на онлајн купување

Македонските граѓани потрошиле за 22% повеќе минатата година од претходната на онлајн купување. Додека странците потрошиле 5 милиони евра кон домашни е-продавници. Најмногу пари се трошат на спортска опрема и облека, електронска опрема, производи за домаќинството. Се менува трендот, се повеќе се купуваат домашни производи. Онлајн потрошувачите ги користат Групер попустите кои изнесуваат и о 90 %, а поради популарноста се проширува и на Косово.

Прочитај повеќе

Татјана Алексиќ: Од каков „материјал“ се прават дипломите?

„Материјалот за дипломи поскапува, „паре су скупе" за „дипломоронци" кои, по навика, продолжуваат да купуваат низ животот сѐ што може да се купи и поткупи. И кому корист од тоа, освен на ,,продавачите на дипломи" ?-прашува професорката Татјана Алексиќ. Таа открива: Коцката е веќе фрлена, ги прокоцкавме децата и сега ќе треба многу напор, стручност, вистински идеали за стабилна економија за да ги вратиме назад. Колку препораки за Словенија напишав последниве години, па не знам дали да се радувам или тагувам.

Прочитај повеќе

Целосно уреден дом од рачно изработено дрво

Роберт Коцев по професија е офицер на Армијата, со многугодишно војничко искуство. Вели дека енергијата која ја има како војник, исклучително му помага да успее во креативниот свет на уметноста. Тоа значи дека оние атрибути кои се потребни во војничката професија како дисциплина, физичка издржливост, психичка енергија, стабилност, мотивираност, желба за успех се и те како потребни во неговиот уметнички свет.

Прочитај повеќе

Анѓела Јакимовскa ве носи во градот на романтичарите - галеби

“Естетика во секојдневниот живот, перфекционизам, историја, уметност, мода, бродови, галеби, море, туризам... Сплит е градот на вечните романтичари, џентлмени и фино воспитаните дами. Постои теза за жителите на Сплит дека се романтичари кои носат карактеристики на галебите, бидејќи како долетуваат така и одлетуваат. Ова е градот каде што е снимана и една од најпознатите серии „Game of Thrones” – раскажува за Точка, Мис фотогеничност и трета придружничка на Miss summer world, Анѓела Јакимовска, која имала прилика да живее во овој бисер на Далмација.

Прочитај повеќе

Дунавка Трифуновска: Добредојдовте во земјата на насмевките

На 12 часа патување со авион ќе се најдете во една егзотична земја каде ќе ве пречекаат со насмевка и љубезност. Иако летниот период не е препорачлив, сепак зависи од вас колку ќе можете да се адаптирате. А ќе имате милион причини да го сторите тоа, па дури ќе немате време да размислувате за климата.

Прочитај повеќе

Идниот Никола Тесла: „Не мора да си заминеш од Македонија за да си ги оствариш целите“

20-годишниот Михаил Арсовски е студент на ФЕИТ кој има премногу успеси во полето на физиката. Во јавноста е познат како „Идниот Никола Тесла“, поради големите регионални успеси кои ги постигнал. Прочитајте во продолжение за што точно станува збор.

Прочитај повеќе

Ида Протугер: Човек знае кога е негова одлука, кога ќе ја стави раката на градите и чувствува дека е ок внатре

Психотерапевтот Милтон Фридман вели : “Не можеш да влијаеш на картите кои ти се поделени, но имаш слобода да избереш како ќе играш со нив”. А од вам добро познатата новинарка, Ида Протугер која сега е тренер за личен развој, ќе дознаете како да бидете автори, а не актери во сопствениот живот.

Прочитај повеќе

Дарко Спасов, претседател на Управниот одбор на ДАФ: Прославуваме 60 години од постењето на Драмскиот аматерски фестивал

Од 27 мај до 1 јуни во Кочани ќе се одржи по 60ти пат познатиот Драмски аматерски фестивал – ДАФ. Фестивалот се фокусира на македонските аматерски театарски групи, но во последните години, стана препознатлив и надвор од границите на земјава, па пријавите за учество на фестивалот расте.

Прочитај повеќе

„Мајко“ на Гуру Харе и Аки Рахимовски има универзална порака

Се запознале на концертот во чест на Тоше Проески во 2008, после 11 години се роди нивниот заеднички проект „Мајко“, кој никого не остава рамнодушен, бидејќи од срце е подарен за публиката, а се надеваме така ќе биде и прифатен.

Прочитај повеќе

Ексклузивно интервју со Здравко Чолиќ: „Победив на натпревар со македонски ајвар“

Како Чолиќ учествувал со македонски ајвар на натпревар, во кој град одамна не бил, а би сакал да одржи и концерт, зошто бил уапсен во Охрид, кој е неговиот омилен македонски специјалиет, дали бил заљубен во Македонка... Открива ексклузивно за вас, читателите на Точка.

Прочитај повеќе

Ритуалот на Тамара пред настап

Тамара е голема евровизиска ѕвезда во Тел Авив со оглед интересот кој го предизвикува кај новинарите. Дневно има по десетици покани за интервју, па не е во можност да ги прифати сите –раскажува за Точка Коста Петров, кој е првпат дел од евровизискиот тим. Позади целиот производ кој ќе го претставува „Proud” стои тим кои оправдано е со очекување за влез во финале.

Прочитај повеќе