Одбери категорија:

Горан Попов: Патувањата со тимот се повеќе од забавни

Со одиграни преку 70 натпревари за Вардар и повеќе од 300 во кариерата, 34- годишниот Горан Попов е еден од најдобрите македонски фудбалери кој кариерата ја градел во повеќе странски клубови во Србија, Грција, Холандија, Украина, Англија и последните четири во Вардар.

Прочитај повеќе

Христијан Бузалковски: Од старт сонував да станам шампион

Дека не треба да престанете да сонувате и дека соништата се исполнуваат доказ е дваесет и две годишниот Христијан Бузалковски од Скопје - Европски шампион во мотоциклизам.

Прочитај повеќе

Елена Чуркоска: Сè што ќе замислам сакам да се реализира сега, веднаш, одма...

Единствената жена во кајакарската федерација и една од ретките жени на раководна функција во спортските федерации во Македонија овој пат пред фото-камерата на Точка. И тоа во сосема поинакво издание од она на кое навикнале да ја гледаат колегите, пријателите, блиските роднини и јавноста...

Прочитај повеќе

Лина Ѓорческа за Точка: „Мирната глава“ на терените е пресудна

Девојките како Лина Ѓорческа, најдобрата македонска тенисерка, денес се веројатно реткост. Иако има само 23 години, поседува длабока смиреност, сталоженост, ненаметлива мудрост и духовитост и питома енергија.

Прочитај повеќе

Мартин Видоевски за месец Март: Јас сум сè во едно - тренер, издувен вентил и психијатар

Март ќе го одбележи Мартин Видоевски, професионален фитнес тренер, виновник за добриот изглед на многу урбани момци и девојки во Скопје. Ова е и месецот кога тој ќе го прослави својот 32-ри роденден.

Прочитај повеќе

Лука Циндриќ: Популарен, ама со нозе цврсто на земја

Титулата најдобар ракометар во Европа за 2017-та година ја оправдал стотина пати на сите натпревари, каде жестоко се бори за победа. Тој е и стрелецот на победничкиот гол со кој македонскиот ракометен првак „Вардар“ влезе во финалето на Лигата на шампионите, со што стана миленик на сите ракометни фанови тука и пошироко.

Прочитај повеќе

Едина Муса за Точка: Убавината ми е предност затоа што правилно ги играм картите

Едина Муса (26) јавноста ја знае како една од најдобрите и најубавите кошаркарки, која игра во дресот на КК „Вардар“. Но, во последниве месеци приоритетот го има фитнесот - нејзина втора љубов и страст.

Прочитај повеќе

Интервју со Pro тренерот Ивица Јаковлевски: Вистинската револуција започнува со Elite Basketball Trainer и Pro Basketball Training!

Ивица Јаковлевски е млад и талентиран човек којшто донесе нешто сосема ново и апсолутно уникатно во сферата на македонската кошарка – можност за индивидуален тренинг со вистински мастер и професионалец којшто за прв пат смело зачекори кон иновативните и современи методи во модерната кошарка.

Прочитај повеќе

Раул Гонзалес: Треба да заборавиме дека сме шампиони, да се фокусираме на следните натпревари и да почнеме од нула

Иако звучи како каубојска класика, слоганот „Дојде тивко и влезе во легендите“ сосема одговара за смирениот Шпанец, Раул Гонзалес, кој се наоѓа на кормилото на РК Вардар, а од неодамна и на македонската репрезентација.

Прочитај повеќе

Павле Данилов со првиот освоен трофеј во Снукер надвор од границите на Македонија

"Бугарија е на највисокото ниво на популарност на Балканот. Кај нив можеме да забележиме млади деца на возраст од 13 до 18 години кои котираат високо на јуниорските ранг листи во Европа", вели Павле.

Прочитај повеќе

Марија Кочевска и Ивана Лембовска: 100-дневен фитнес предизвик за совршено тело

Мислевте дека на девојките од поранешните ЈУ држави им е лесно да бидат згодни и дека е генетиката во прашање кога станува збор за нивниот изглед? Марија Кочевска - сопственик на Фитнес и Аеробик клубовите за жени 60 Минути и Ивана Лембовска - личен тренер во 60 Минути, во соработка со меѓународниот ланец на ресторани Prote.in велат дека со факти ќе ви го докажат реалниот труд за совршен изглед.

Прочитај повеќе

Арпад Штербик: Животот во Скопје ми е поубав од Барселона

Арпад Штербик е српски ракометен голман со унгарско потекло, кој моментално игра за РК Вардар. Во својата кариера, Штербик ги бранел и боите на репрезентацијата на СР Југославија.

Прочитај повеќе

Алекс Душебаев: Лазаров е еден од најдобрите бекови кои постојат во светот

Алекс Душебаев е професионален шпански ракометар, син на ракометната икона и сега ракометен експерт - Талант Душебаев.

Прочитај повеќе

Ѓорѓи Кузмановски: Денес сум здрав и витален 76 годишен активен пензионер благодарение на здравите навики и спортот

Роден во с. Буф Егејска Македонија 1942 година, Ѓорѓи растел со нескротлив дух и силна желба за натпреварување, себенадминување и исконски порив да докаже дека секогаш може подобро, повеќе, подалеку...

Прочитај повеќе

Интервју со Дарко Велковски – член на младата фудбалска репрезентација на Македонија

Суперталентираниот Дарко Велковски е дел од најталентираните фудбалери во Македонија, а пред него со сигурност претстои кариера од соништата. Овојпат пред неговиот тим се наоѓа огромен предизвик, натпреварот со Шкотска. Дарко вели дека секако станува збор за тежок натпревар, но вели и дека секако постои можност за да се продолжи и понатаму, токму на европското првенство.

Прочитај повеќе