Одбери категорија:

Канцијани: Промовирајте ја Македонија како земја со поголем родов баланс, по тоа се издвојува од другите

Централно Европската Иницијатива (ЦЕИ) по вторпат годинава ја поддржа регионалната конференција Жени во Енергетиката 2018 (WIN 2018), која се одржа минатиот месец во Скопје.

Прочитај повеќе


Piperevski & Associates: Личните податоци станаа барана „стока“ на пазарот, за кои многу луѓе се спремни да ја платат потребната цена

Светските лидери ги идентификуваа сајбер нападите повторно како една од првите три глобални закани. Македонија е мета на таа закана што е докажано со зголемениот тренд на сајбер напади во последните месеци и мислам дека порастот ќе се случи и побрзо од предвиденото, вели м-р Мане Пиперевски од Piperevski & Associates.

Прочитај повеќе

Маргита Поповска: Горди сме на јубилејното 100-то издание на АМСМ Клуб Мобилити кое нуди корисна содржина за полесно и побезбедно учество во сообраќајот

Маргита Поповска е главен и одговорен уредник на "АМСМ Клуб Мобилити". Точка одлучи да направи интервју токму со Маргита со цел да ги информираме нашите читатели за сите поволности, услуги и бенефиции кои ги нуди АМСМ, а со кои ќе си го олесните учеството во сообраќајот, ќе откриете како да добиете врвни услуги по најповолни цени, да купите картичка со која имате попусти на преголем спектар услуги во и надвор од нашата земја и многу други корисни работи...

Прочитај повеќе

Вал (Леорон): "И' помогнавме на една мала заедница во Гана, Африка да добие пристап до чиста вода"

Леорон е една од водечките компании во Блискиот Исток, Африка и Централна Азија во доменот на развој, човечки ресурси и организација на корпоративни обуки, која има отворени врати за млади луѓе од Македонија, најчесто во Секторот за продажба и развој на бизнис, а ретко кој од нас знае за ова, па Точка одлучи да поразговара со нејзините директори и основач.

Прочитај повеќе

Марина Анчевска: Да бидеш свој и автентичен во денешното опкружување е најголем дострел

Успех се постигнува само доколку личноста работи на себe. Како да се постигне баланс меѓу надворешниот и внатрешниот свет, или рамнотежа меѓу професионалниот и и личниот живот.

Прочитај повеќе

Златко Муцунски: Audi Q5 е нашата нова звезда која уште на прв поглед ќе ве плени со својот импресивен изглед

Максимално прилагоден на потребите на љубителите на Ауди, нашиот нов знаменосец во премиум сегментот ја следи традицијата и нуди многу простор, удобност и безбедност а ќе ве изненади и со изобилството на hi-tech опрема.

Прочитај повеќе

Панче Стоименовски, маркетинг менаџер на Мебел-Ви: Купувањето он-лајн не е табу-тема во Македонија

Мебел-Ви Дооел Виница е компанија за производство и продажба на мебел, која постои од 1997 година. Таа, оваа година ќе го прослави својот јубилеен 20-ти роденден. Како компанија, Мебел-Ви веќе се позиционира на лидерското место на пазарот во Македонија и нуди вработувања на повеќе од 170 високо обучени лица.

Прочитај повеќе

Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп: Tonino Lamborghini е кафе кое е симбол на италијанската култура и традиција

Прочитајте го интервјуто со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп, дистрибутер на ексклузивните кафиња и чаеви Tonino Lamborghini, и дознајте нешто повеќе за овој премиум бренд!

Прочитај повеќе

Интервју со инженерите во GEO-ING, производно претпријатие за обработка на дрво - Германска школа на Македонски терен

Дипломираниот инженер Петар Георгиевски и архитектот Ана Савева ги запознавме при финалната изведбата на дрвена фасада на еден модерен објект, семејна куќа во Скопје. Заедно ја водат компанијата Гео-Инг дрвоградба, http://www.geo-ing.com/производно претпријатие кое се занимава со обработка на дрво и дрвени конструкции како и изведба на монтажни објекти според најсовремена компјутерски поддржана технологија.

Прочитај повеќе

Нина Ангеловска: Најважната особина на вработениот во новиот технолошки свет е брзото учење и адаптирање

Брзо оди, брзо зборува а уште побрзо типка на тастатурата од телефонот. Има една од најубавите насмевки и остра, но освежувачка, искреност. Често вели „Никогаш не се жали“. Невозможно е да седиш спроти неа а да не те инспирира и плени со својот шарм, ентузијазам, амбиција, ведрина и решителност. На моја радост, на крајот од работниот ден, се сретнавме во „Carpe Diem“, на чаша добро вино затоа што знам дека Нина е љубител и веќе задоволително искусен дегустатор и уживач...

Прочитај повеќе

Славица Биљарска: Релативизираме и генерализираме. Се подведуваме под девизата „сите се исти“

Со Славица се запознавме на AllWeb 2015, се сеќавам носеше кошула со илустрации од Костуранов и беше една од најдинамичните личности во салата. Цела година после тоа, се сретнавме повторно на овогодинешната конференција за дигитален маркетинг „AllWeb“, на која Славица е еден од организаторите.

Прочитај повеќе

Интервју со Д-р Соња Петрушевска Доневска стручен медицински соработник за Еуцерин во Македонија

Стареењето на нашиот организам претставува резултат на неговата намалена регенеративна моќ. Знаците на стареење секако ја зафаќаат и кожата, а првите знаци на стареење се брчките, но со годините доаѓа и до постепено намалување на цврстината и волуменот на кожата, се намалува еластичноста, а кај повозрасните како резултат на намалена микроциркулација постепено се намалува и убавиот сјај на кожата.

Прочитај повеќе

М-р Лазе Камчев - Главен Извршен Директор на КД Фондови: Инвестициските фондови обезбедуваат сигурност, профитабилност и ликвидност

Живееме во време кога сме соочени со најразлични предизвици. Тоа честопати нè спречува да размислуваме за својата иднина, за иднината на своите деца, воопшто и да не размислуваме за долгорочно планирање на финансиските текови, независно дали се тоа лични или компаниски.

Прочитај повеќе

Интервју со Ване Крстевски, архитект во КераПро: Архитектите го олеснуваат процесот на реновирање и заштедуваат време и пари

Во последно време луѓето сè повеќе им го доверуваат реновирањето на своите домови, деловни простории на овластени архитекти. Од архитектот добиваат скица за просторот, заедно бираат плочки, добиваат совети за многу различни работи, заедно се во целиот процес на изведба. Токму со цел афирмација на ова партнерство од заеднички интерес, се решивме малку да поразговараме на оваа тема.

Прочитај повеќе