Одбери категорија:

Татјана Стојановска ве носи во земјата каде е постигната најголема хармонија на луѓето со природата

Нов Зеланд или Белиот облак како што го нарекува домородното население е со еден збор спој на природни убавини, смирен живот и место каде што е постигната најголема хармонија на луѓето со природата, што е всушност и филозофијата на маорите дека човекот не ја поседува земјата, туку тој е дел од неа и и припаѓа на Земјата.

Прочитај повеќе

Ексклузивно интервју со креаторите на првиот македонски детски долгометражен филм „Стела“

Најавено е ново филмско остварување со наслов СТЕЛА - прв детски долгометражен македонски филм, а воедно и прва ЕКО или ЗЕЛЕНА продукција.

Прочитај повеќе

Катерина Златановска Попова: Никогаш не заборавајте зошто сте се вљубиле во него

Пред 19 години на Виенскиот бал во Скопје, Тони ја запроси Катерина и ѝ ја направи вечерта која и онака е бајковита, незаборавна и не само неа, туку на сите присутни во Александар Палас таа вечер. Денеска е убав ден, а и во пресрет на Виеснкиот бал да поразговараме подетално околу запросувањето, дали очекувала или не, како реагирала во присуство на околу 500 луѓе публика и кој е нивниот рецепт за успешен брак и после 19 години.

Прочитај повеќе

Што беше тоа љубов?

„Што ми ги направи синовите, чист романтизам, деца поезија, да им се радуваш секој Божји ден!“ - е најроматичната работа што сопругот ја направил за професорката Татјана Алексиќ. Но и многу повеќе околу тоа што беше, што е сега љубовта, што добивме, што губиме, до каде сме со емоциите....Едноставно се наметнува прашањето, Што беше тоа љубов? Кога капитализмот не претвора во робови константно, немилосрдно.

Прочитај повеќе

Зафирчев за Точка: „На сетовите најмногу се смеевме со Инспектор Томе“

Иако еуфоријата од „Оскарите“ ни од далеку не е стивната, сепак ќе се обидеме барем накратко да ви го одвлечеме вниманието со популарниот Марио од Пансион „Преспав“, кој го толкува Васил Зафирчев.

Прочитај повеќе

Вистина или заблуда - виното што е постаро тоа е подобро

По професија е енолог, а едно од најголемите задоволства му е откривање нови вина, нови берби, нови вкусови. Прв македонец кој завршил факултет по енологија на националната катедра по енологија во франција “Diplôme National d'Oenologie”. Работел како асистент енолог во Бургундија (Франција), Бордо (Франција), Швајцарија, Нов Зеланд, Србија и Грција, а моментално работи во македонска винарија, Андон Крстевски.

Прочитај повеќе

Билјана Камчева настапи на големата сцена во резиденцијата на Путин

Флејтистката и оперска пејачка Билјана Камчева не ја остави рамнодушна ниту руската публика со изострен критериум. Таа на први февруари на големата сцена во државната палата, Кремељскиот дворец во Москва го живеела нејзиниот музички сон.

Прочитај повеќе

Наде Молеровиќ: Работите не се менуваат ние се менуваме

„Како што рекол Сократ пред многу години животот кој не е истражен не е вреден да се живее. За да го откриеме и развиеме нашиот потенцијал кој “дреме” длабоко некаде во нас треба да се познаваме себе си, со сите добри и помалку добри страни.

Прочитај повеќе

Еден повод и „милион “причини за посета на раскошниот град

Чист град во секој поглед, лулка на културата, грациозен, освојува на прв поглед и нуди мир и спокојство како и музиката на голем број композитори родени во него. Ракометарите можеби немаа доволно среќа и мораа да се вратат, но Соња Алексоска Неделковска, Огнен Неделковски и нивниот син Филип, останале уште некој ден да ги слушнат сите приказни на Виена и да го почувствуваат духот на градот.

Прочитај повеќе

Нашиот овогодишен претставник на Евровизија, за Точка: „Шок. Морници. Гордост. Дознав неколку денови пред да се појавам на националните вести“

Васил Гарванлиев е овогодишниот наш претставник на Евровизија. Иако можеби не знаете за кого точно станува збор, ако ви кажеме дека детската песничка „Марионка“ е негова, веројатно веднаш ќе се сетите кој е Васил.

Прочитај повеќе

Успешна приказна на Македонец во „Градот на гревот“

Горан Лалов прв на листа на примени бруцоши Правен факултет-Новинарство, денес работи во една од носечките банки во Америка, а не во Македонија како новинар каде се уште новинар може секој да е. Нo, кога ќе ги запознаеше овие познати личности со кои имал можност да размени два-три збора како актерите Стерлинг Браун, Треванте Родс, поп иконата Џенет Џексон, Лејла Али, ќерката на Мохамед Али, олимпиецот Нејтан Чен. Иако не е лесно вели тој но секој ден е во потрага по среќа. А ја наоѓа и во поголеми, но многу почесто во малите нешта. Како и да е Лалов е една успешна приказна на Македонец кој имал храброст да ризикува и да му се насмее среќата надвор од родната земја.

Прочитај повеќе

Атиџе за Точка: „Да не беше филмот јас никогаш немаше да бидам насмеана. Некогаш ми идеше, како да речам... да си го уништам животот“

Тимот на Точка повторно ви носи уште една интересна содржина од моментално најактуелната и најпозитивна личност која може да ја запознаете - Атиџе Муратова.

Прочитај повеќе

Со кого и каде беше на скијање Вера Мештеровиќ?

Вљубена е во зимските спортови и зимската идила, па не пропушти ниту оваа зима да се препушти на задоволството и уживањето заедно со нејзините деца Андреј и Јована. Вера Мештеровиќ раскажува за почетничкото искуство во скијањето, па се до денес кога со леснотија го прави сето тоа. Скијањето надополнето со прекрасните СПА центри на Копаоник според неа го прави најубавиот зимски одмор до сега.

Прочитај повеќе

Кристина Димитриевска: „Идиот со план може да победи гениј без план“

Државава ја има претставувано на голем број избори за убавина. Листата е навистина долга, но ја издвојува Кина. Таму била пред 5 години и научила многу за една сосема поразлична култура од нашата. Најзначаен успех и е првата титула на само 15 години. Тука се и успехот на MISS GLOBE, а од неодамна и MISS BALKAN кои и отвориле нови врати кон успехот. Актуелната Мис Балкан Кристина Димитриевска ќе имате можност да ја запознаете одблиску во ова интервју за Точка.

Прочитај повеќе

Спец. д-р Адела Стефанија: Модерното време го одложува планирањето семејство, а со тоа се зголемуваат ризиците

Денес кога се слави Исусовото крштевање, разговараме со докторката која на свет донела ијадници животи до сега, која е родена на овој ден и тоа во Охрид, град кој е најмасовно посетен за овој празник. Бременоста е благослов, но од разговорот со неа дознаваме дека современиот начин на живот влијае и на планирањето на семејството, па се почесто се одложува бременоста и им се дава приоритет на кариерата, финансиската сигурност.

Прочитај повеќе