Американец дошол во Белград, па веќе првиот ден изнел суд за Србите: Веднаш се „пожалил“: „Поради ова ќе ми е потребен кардиолог“

Точка

04/12/2023

18:52

11.631

Големина на фонт

а а а

Американецот Арон Паласиос ги воодушевил Србите кога како креатор на историски содржини на „ТикТок“ изјавил дека е вљубен во српската култура.

Говорејќи за неа и Србите како храбри луѓе, но и Србинките како најубави жени, тој пред неколку месеци ветил дека ќе го посети Белград, што сега и го направил. А првите импресии, вели, се токму она на што се надевал.


Занимавајќи се со историјата на различни земји ширум светот, овој човек од Филаделфија по откривањето на српската историја сфатил дека е воодушевен од српскиот менталитет и храброст – што го навело да ги спакува куферите и да се упати во Србија. А кога пристигнал, по само 24 часа престој во српската престолнина, сфатил дека ова патување му било и повеќе од потребно!


Затоа побрзал на „ТикТок“ да го сподели својот впечаток за Белград, Србите и сè што видел и доживеал за кратко време.

„Пристигнав во Белград и сакам со вас да ги споделам моите први впечатоци од овој град. Ќе започнам со луѓето. Првото нешто што го забележав е дека луѓето овде се навистина високи. Особено девојките кои се движат како некои горди кули, а кога го говорам тоа навистина е голем комплимент“, зборувал тој и додека шетал низ Калемегдан објаснил како бил воодушевен и од архитектурата во Белград.


Ракија и ќебапи за добредојде

А потоа објаснил и што било првото нешто кое го пробал штом пристигнал во Србија. „Морам да напоменам дека вчера кога пристигнав беше навистина ладно, па затоа и синоќа го имав своето прво пиење ракија. Значи, таа чашка ракија во моментот го загреа сето мое тело. Па така не застанав на една чаша, туку испив пет, но навистина добро се загреав.


Покрај ракија пробав и ќебапи, беа многу вкусни и одлични, ќе ги пробам повторно и денес“, низ насмевка раскажал тој во своето видео и признал дека неговото доаѓање во Србија било планирано за почетокот на следната година, како и дека не зажалил што дошол порано.

Засекогаш ќе ја памети ситуацијата од Кнез Михаилова

Како и секој странец, така и Арон следниот ден завршил во кафеана, каде признал дека Србите му покажале колку се дружељубиви. А една ситуација после кафеаната, на Кнез Михаилова вели дека никогаш нема да ја заборави.

„Синоќа за првпат отидов во кафеана. Навистина уживав во музиката и сознанието колку сите луѓе таму беа среќни. Бев толку воодушевен од луѓето, од музиката од пијалаците … По кафеаната отидовме до Кнез Михаилова, кога двајца момци ни пријдоа мене и на мојот пријател и започнаа да зборуваат со нас.

Со тие странци зборувавме на англиски на сред улица повеќе од 6 и пол часа. Луѓе, јас сум воодушевен, го прашав пријателот ’дали е ова нормално да само така разговараме со непознати‘. Доколку сум веќе искрен, после 6 и пол часа разговор ние повеќе и не бевме странци. Ова беше најспонтаното искуство што некогаш сум го доживеал, ќе го паметам“, признал тој.

„Ќе ми треба кардиолог поради убавината на Србинките“

Во едно од неговите следни видеа тој признал дека неговата фасцинираност од српските девојки сега е уште поголема – откако ги видел во живот. Така, ја повторил реченицата што ја кажал и претходно, а со тоа налутил многу девојки ширум светот.


„Доколку имам среќа по смртта да одам во рајот, се обложувам дека во царството Божјо ќе ме пречекаат ангели, а тоа се српски девојки“, зборувал тој.А потоа додал: „Толку се елегантни, се облекуваат по последна мода и сето тоа на нив изгледа како да им доаѓа пријатно. Шетаат со толку голема самодоверба и верувајте ми доколку Србинка ви дозволи да ѝ се приближите, срцето ќе ви застане на секунда. Затоа, ако знаете некој кардиолог, дајте ми го неговиот контакт за секој случај“, се пошегувал Арон на крајот.
Спонзорирани линкови

Маркетинг