Масло од канабис – природен лек против рак и пријател кој помага во ублажување на болките

Точка

04/04/2013

14:11

40.439

Големина на фонт

а а а

Иако претставниците на медицината цврсто стојат на својата изјава дека марихуаната е штетна дрога, Канаѓанецот Рик Симпсон го посвети својот живот и кариера за да го докаже спротивното – марихуаната може и да лечи! Откако се излечил себеси со масло од семе од канабис сатива, успешно ги спасил животите на 5.000 пациенти болни од канцер.

Рик Симпсон е активист-поборник за легализирање на медицинска марихуана, кој им овозможува на луѓето информации за лековитите моќи на маслото од канабис речиси цела деценија.

Рик се излечил себеси од метастатичен рак на кожата во 2003 година, и оттогаш го посветил својот живот на ширењето на вистината за маслото од канабис сатива. Се соочил со огромна опозиција и критики од канадските власти, како и со фармацевтските компании, владините агенции за здравје и управите на ОН. И покрај тој факт, Рик Симпсон успешно излечил 5.000 пациенти, и тоа бесплатно, и верува дека сите форми на болести и зарази се излечливи. Тврди дека со неговиот пронајдок можат да се излечат секакви видови на рак и други болести, за кои се верува дека не е пронајден лек.


Неговиот став е дека целата опозиција против него е заговор против холистичката медицина, и дека фармацевтските компании, лекарите и владините сектори за медицина имаат огромен профит од лекувањето на пациентите, без да ги упатат дека постојат и поевтини, и воедно, поефективни начини на лечење. Факт е дека на медицината не и требате здрав ниту мртов, односно и требате болен што е можно подолго, со цел да ги примате скапите терапии. Лекот против карцином би го убил нивниот 'ите како' добар бизнис вреден милијарди долари.

Рик третирал пациенти болни од сите типови на зарази и болести, вклучувајќи сида, рак, артритис, мултиплекс склероза, дијабетес, леукемија, Кронова болест, депресија, остеопороза, псориаза, инсомнија, астма, мигрени, регулација на тежината на телото, хронична болка и мутирани клетки (полипси, тумори). Поголемиот дел од пациентите биле успешно излечени, освен оние од сида, кои секако, маслото го користеле за ублажување на болките.

За него и неговото откритие бил снимен и документарец наречен „Run From The Cure“, режиран од Кристијан Лорет. Филмот бил наменет да помогне да се расчуе приказната на Рик Симпсон. Во филмот се вклучени и интервјуа од луѓе кои биле излечени од маслото на Рик, но биле одбиени кога сакале да сведочат во негова корист во Врховниот суд во Канада на неговото судење во 2007 година. Во овој документарец се детално објаснети медицинските бенефиции на маслата од канабис сатива и хашиш.


„Сакам сите луѓе да знаат како да се лечат самите“ – вели Симпсон, креаторот на чудотворното масло.

Тој верува дека оралното земање на ова масло ги уништува клетките на канцерот во телото. Во зависност од начинот на кој се користи, маслото од сатива (анг. hemp oil) може да излечи и разновидни болести на кожата, како на пример, меланоми.

Сепак, како и секоја друга „дрога“, преголема количина од ова масло може да предизвика нус-ефекти. Најчестите појави се глад, неприродна среќа и поспаност. Во споредба со стотиците лекови кои се одобрени, овој алтернативен лек е екстремно безбеден и ефективен.

Дејството и ефективноста на откритието на Рик Симпсон беа неодамна потврдени со студија на Интернационалната асоцијација за вариетет во медицината (IMVA) во Шпанија.Run From The Cure - целосен документарец за маслото од марихуанаРик Симпсон зборува за чудотворното дејство на маслото од марихуанаКако се прави Рик Симпсоновото масло од марихуана---

Сите инфомрации за оваа статија се добиени од извори користени од интернет. Доколку користите некои материјали од оваа статија во реалниот живот, истото ќе го правите на сопствен ризик и Точка не одговара за евентуални последици или ефекти


Спонзорирани линкови

Маркетинг