Никој не помислил на ова: Бебе на 38 степени останало заробено во "Tesla" поради празна батерија

Точка

24/06/2024

13:01

6.275

Големина на фонт

а а а

Минатата недела во САД, мало дете било заробено во "Tesla", откако батеријата што требало да ги отвори вратите се испразнила. Животот на детето го спасиле пожарникарите.

Инцидентот се случил во Скотсдејл, Аризона, каде температурите надминале 38 степени цела недела. Рене Санчез и нејзината 20-месечна внука биле на пат кон зоолошката градина во Феникс. Санчез вели дека откако ја сместила внуката на седиштето, ја затворила вратата од својот "Model Y" и се упатила кон нејзината врата за да седне зад воланот. Потоа открила дека вратата не може да се отвори. Санчез вели дека пробала се за да влезе во автомобилот безуспешно.

Во случај да се испразни батеријата што ја контролира електрониката во "Tesla", вратата може да се отвори со помош на скриена рачка од внатрешната страна на возачката врата. Но, во овој случај тоа не помогна бидејќи Санчез била надвор од автомобилот, додека детето беше врзано на седиштето.


Санчез за "On Your Side" изјави дека немала друг избор освен да повика пожарна, пишува "Index".

„Првото нешто што тие рекоа беше: „Ух, тоа е "Tesla"“. Не можеме да влеземе во овие автомобили. Само извлечете ја надвор“, рекол тој.


Температурата во автомобилот брзо се зголемувала, па пожарникарите со секира го скршиле прозорецот, а потоа прво го залепиле за да не се скрши стаклото.

„Внука ми беше добро во првите неколку минути. Но, кога дојдоа пожарникарите и почна метежот и кршењето на прозорците, таа почна да плаче затоа што беше исплашена“, вели Санчез.

Пожарникарот влегол преку прозорецот и го извлекол девојчето.
Спонзорирани линкови

Маркетинг