[ВИДЕО] Собери ги сите: Кинеска марка ги клонира сите познати западни модели

Точка

20/02/2024

19:36

5.873

Големина на фонт

а а а

Во Кина можете да пронајдете бројни копии од легендарните модели на западните марки, а често ги гледаме и во облик на евтини возила.

Меѓу нив постои една марка која одлучила да направи исчекор и да ги ископира дизајните на повеќето модели од Западот. Веќе на почетокот за име на компанијата го избрале „Мецидес“, што звучи многу слично на славната марка од Штутгарт. Дури и интернет пребарувачите ќе ве прашаат „Did you mean Mercedes“, кога ќе се обидувате да го напишете името на кинеската марка.

А тие во својот асортиман имаат и минијатурни реплики на бројни модели. Притоа не бирале само еден сегмент, туку копирале се, од суперлуксузни автомобили, преку SUV возила до класични компактни модели.

MECIDES全球 招募令 千人抱团计划 3月30日停止招募

合作行业 五金 电器 电气 机械 电力设备 工程机械 等

我们提供矩阵系统,你只需要准备 电脑+翻墙+炮灰号 ,每天可以推送50万条产品信息以上,可以一年做外贸 ...

Posted by Mecides on Tuesday, 20 February 2024

Нема што не ископирале

Погодувате, основата е секогаш сита, а вклучува мал електромотор од 10 kW и 72-волтна мрежа. Поставени се 13-инчни челични тркала, а тежат околу 700 килограми. Овие луксузни копии вклучуваат и сè уште непостоечки „Bugatti SUV“, „Aston Martin DBX“, како и „Porsche Cayenne“ и „Macan“. Се копирало и „911“, а во понудата има и реплика на „Maserati Grecale“.


Во доменот на теренците се нуди „Ford Bronco“, „Suzuki Jimny“, „Mercedes G klasse“, па и реплики од американските камионети. Интересно е дека „Мецидес“ одлучил да ги копира и домашните кинески модели.

Од техничка страна автомобилите се долги од 3 до најмногу 3,8 метри, а сите имаат диск кочници на сите тркала. Повеќето имаат електромотор од 10 kW и 8 Nm, а некои имаат помоќна опција од 20 kW и 140 Nm.

Цената не е позната, но судејќи по снимките од производството, интересот е голем.


MECIDES RHD and LHD electric vehicle made in china

MECIDES 左 右 舵电动汽车 生产批发

时速70 kmh 续航350km

whatsapp /Wechat +8618068555501 +8618068537688

Africa office

+233 536 112534

If interested, contact us.

#carpart #carparts #parts #part #japan #USA #mecides #Toyota #Dubai #BMW #Audi #Cadillac #Benz #ledheadlights #autolightingsystems #lightledcar #ledledbulbbulb #bulbbulbledled #carheadlightled #ledcarheadlight #headlightlenscover #Pakistan #ledheadlighth4 #bulbheadlightled #ledlightsforcar #ledcarlighth4 #car #mecides #MECIDES 令攸3。$&﹪

Posted by Mecides on Thursday, 15 February 2024Спонзорирани линкови

Маркетинг