Новиот Porsche Driver Experience го има своето деби во Cayenne

Точка

30/03/2023

17:20

9.603

Големина на фонт

а а а

Porsche претставува сосема нова, иновативна архитектура за внатрешноста на новиот Cayenne. Porsche Driver Experience отвора нови начини на интеракција, не само за возачот, туку и за совозачот.

Со новиот Cayenne, кој ќе ја прослави својата светска премиера на 18 април на салонот за автомобили во Шангај во Кина, Porsche воведува револуционерен концепт на дисплеј и контрола. Porsche Driver Experience се залага за целосно дигитален дисплеј, разновидна индивидуализација и интуитивно ракување. Во центарот, фокусот е на оската на возачот. Најважните контроли се групирани околу воланот. Ова создава ново, уште поинтензивно искуство на возење.

„De Luxe“ кокпитот зема елементи од електричниот спортски автомобил Taycan и ги пренесува за прв пат во Porsche со мотор со внатрешно согорување. Вклучува дигитална инструмент табла во таканаречен заоблен и слободно поставен дизајн со варијабилни опции за преглед на информации, редизајнирана централна конзола и волан од најновата генерација. Автоматскиот менувач на брзини сега се наоѓа десно од воланот. Ова создава простор на централната конзола за голем контролер за климатизација во софистициран дизајн со црн панел. Патниците доживуваат ново ниво на интеракција со возилото и возачот преку опционалниот екран поставен пред совозачот. Оптимизираните функции за поврзување го заокружуваат новиот концепт на ентериер.


Фокусиран на возачот и интерактивен: новиот кокпит во Cayenne

Возачите и патниците доживуваат сосема нов кокпит во новиот Porsche Cayenne. Комбинира уште посилно фокусирање на возачот со нови интерактивни елементи кои го оживуваат возачкото искуство на нов начин и за патникот. Таблата со инструменти сега е целосно дигитална, составена од лебдечки, заоблен дисплеј од 12,6 инчи без покривен елемент, со што му дава модерен, тенок изглед. Во зависност од нивото на опремата, возачот може да избере до седум прегледи на инструмент групата. Текометар, онлајн навигација, Night Vision Assist или 3D системот за помош при возење може да се изберат и да бидат прикажани во преден план. Достапни се и значително намален поглед и класичен режим, од кои вториот го пренесува типичниот дизајн на инструмент таблата со пет кругови на Porsche во дигиталната ера.

Клучна карактеристика на новиот Porsche Driver Experience е правилната рамнотежа помеѓу дигиталните и аналогните елементи. Сите контроли кои се важни за искуството во возењето се исто така групирани директно околу воланот. Вообичаено за Porsche, новото копче за стартување на моторот е лево од воланот. Избирачот на брзините сега е десно од воланот помеѓу групата инструменти и централниот дисплеј. Ова создава простор на централната конзола за нов, голем контролен панел за климатизација со аналогни контроли и повеќе простор за складирање. Porsche, исто така, ја стави целосно редизајнираната контролна рачка за системите за помош на возачот директно на воланот во новиот Cayenne.


Новиот мултифункционален спортски волан потекнува од 911 и е целосно преработен во споредба со претходниот модел, со висококвалитетен, модерен и спортски дизајн. Прекинувачот за избор на режим на возење Normal, Offroad, Sport и Sport Plus поставен директно на воланот сега е стандарден. Новото копче за префрлување на избор на функции и дизајни во инструмент групата е исто така лоцирано директно на воланот, како и контролите за опционалниот head-up дисплеј.

Новата контролна табла за климатизација на централната конзола со својот стаклен црн панел обезбедува особено висококвалитетен изглед. Поставките за климатизацијата може да се направат брзо и интуитивно на јасно поставената контролна површина. Комбинацијата на препознавање на допир и хаптички повратни информации со механички прекинувачи за климатизација, како и физички контролер за јачина на звук обезбедува функционалност која е и хаптички и естетски пријатна.

Централниот дисплеј со висока резолуција од 12,3 инчи е контролниот центар на Porsche Communication Management (PCM). Како и досега, возачот овде може да управува со бројни функции за возење и удобност, како и со стандардната онлајн навигација и мултимедијални функции. Целосно нова карактеристика на Porsche Cayenne е опционално интегрираниот совозачки дисплеј од 10,9 инчи. Дополнителниот екран на допир му овозможува на совозачот да го отстрани товарот од возачот, на пример со навигацијата или избирање медиумска услуга. Специјалната фолија гарантира дека дисплејот не може да се види од возачкото седиште. Ова значи дека видеа може да се емитуваат на екранот на патниците без да му се одвлекува вниманието на возачот.


Луксузно, спортско чувство

Porsche Cayenne е најспортскиот автомобил во својот сегмент – а и неговата внатрешност го одразува тоа. Спортскиот амбиент е комбиниран со динамична функционалност, луксузен комфор и типични карактеристики на дизајнот на Cayenne. Porsche го претставува новиот концепт на контрола во новиот Cayenne со чист дизајн кој ја нагласува ширината. Целосната табла со инструменти, централната конзола и горниот дел од внатрешната страна на вратата се целосно редизајнирани. Зголемениот хоризонтален акцент на контролната табла прави внатрешноста да изгледа уште поширока. Елегантно дизајнираните отвори за климатизација се вертикално порамнети на типичен начин на Cayenne. За прв пат, Porsche ги дизајнираше сите излези за воздух во кокпитот без решетки.

Сеопфатно проширено поврзување

Porsche дополнително ја подобри поврзаноста во новиот Cayenne. Стандардно доаѓа простор за складирање паметни телефони со функција за индуктивно полнење и простор за ладење. Ладењето овозможува оптимизирана моќност на полнење до 15 вати. Проширената интеграција на онлајн услугите обезбедува нови начини на интеракција, како што е користење на гласовниот асистент Siri за управување со функциите на возилото. Нови се и две USB-C порти во предниот простор за складирање и уште две USB-C порти во задниот дел на централната конзола. Сите USB порти обезбедуваат функција за брзо полнење. Предните, исто така, го поврзуваат паметниот телефон со Porsche Communication Management (PCM). За да го поврзете паметниот телефон со возилото, се што треба да направите е да го скенирате QR-кодот прикажан во PCM-от на него. Потоа се достапни бројни функции за поврзување, вклучувајќи ги Apple CarPlay® и Android Auto®, како и интегрираните апликации како што се Spotify® и Apple Music®.


Со новата функција за видео во автомобил, видеата може да се гледаат директно во PCM преку провајдерот за стриминг Screenhits TV® – и на централниот екран кога возилото е во мирување и на екранот пред совозачот додека возите.

Комерцијален текстСпонзорирани линкови

Маркетинг