4 моќни зачини за кои научниците велат дека спречуваат и најтешки болести

Точка

30/11/2021

16:14

18.013

Големина на фонт

а а а

Некои зачини делуваат слично како моќните антибиотици – тие се борат против воспалителните процеси, го регулираат инсулинот, делуваат антиоксидативно и ја разредуваат крвта.

Ако редовно внесувате билки и зачини во исхраната во мали дози, тоа позитивно ќе влијае на вашето здравје.

Научниците спровеле истражување и именувале 4 природни лекови кои имаат моќно лековито дејство:

Ѓумбир – антивоспалително дејство

Воспаленијата се сметаат за можна причина за срцеви проблеми, мозочен удар, малигни неоплазми, артритис и Алцхајмерова болест.

Активните соединенија во коренот на ѓумбирот – гингероли, ја ублажуваат болката и делуваат како инхибитори на циклооксигеназа, слично на антиартритичките лекови. Освен тоа, гингеролите имаат слично дејство на добропознатиот аспирин и ја разредуваат крвта, што е неопходно кај срцевите заболувања.


Оригано – антимикробно дејство

Маслото од оригано покажало антибиотски ефекти во лекување на стафилококни инфекции кај лабораториски глувци. Маслото исто така ги инхибира габичните инфекции и паразитите.

Додавањето на оригано во различни оброци има антипаразитски и антидијабетски предности.


Куркума – антитуморно дејство

Куркумата содржи висок процен на силен антиоксидант – куркумин, за кој се верува дека ги уништува малигните клетки кај ракот на простата, дебело црево и бели дробови.

Научниците шпекулираат дека куркуминот може да ја блокира активноста на гените кои предизвикуваат рак.


Цимет – антидијабетско дејство

Вклучувањето на цимет во исхраната ја држи флуктуацијата на шеќерот во крвта под контрола. Зачините како што се каранфилче, куркума и ловоров лист исто така покажале сличен ефект, но помалку изразен за разлика од циметот.
Спонзорирани линкови

Маркетинг