[ФОТО] Ова е најевтиното "BMW", познати се и цените

Точка

07/06/2024

17:37

9.359

Големина на фонт

а а а

Голема работа е што компактот преживеа во општата манија на "SUV" моделите.

Земете го терминот „најевтино BMW“ со резерва, бидејќи баварската марка никогаш не се продавала евтино и веројатно нема да се продава. И нема потреба за тоа, бидејќи серијата 1 го најде својот пат до над три милиони клиенти од нејзиното лансирање во 2004 година, од кои 80% беа во Европа.

Новата серија 1 пристигнува само пет години по лансирањето на третата генерација. Ја носи ознаката F70, но не се откажува од F40, но со забележителен дизајн и технолошка промена. Баварскиот компакт сè уште негува изразен спортски карактер, сега со нов светлосен потпис, без „Angel Eye прстените“. Одзади, прво ќе забележите дека серијата 1 повеќе ја нема буквата „i“ во своето име.

Поголеми и помоќни

Серија 1 е зголемена во должина за 42 mm, а исто така е зголемена во висина за 15 mm како резултат на поставување на поголеми тркала. Ширината и растојанието помеѓу оските остануваат исти како кај претходникот. Во кабината нема поголеми новитети во однос на просторноста, но новите седишта придонесуваат за комфор. Списокот на опции вклучува имитација на кожа, па дури и Алкантара.

Декоративните елементи со амбиентално осветлување се направени од вистински алуминиум, а не од евтина пластика.


Во склад со конкуренцијата, „единицата“ добива заоблен екран со два екрани од 10,7 инчи, како и најнов оперативен систем.

Новиот модел ќе го има своето деби на пазарот во октомври. Стартот ќе го означат четири мотори, два бензински и два дизел. "BMW 120" има три цилиндри и 170 коњски сили како влезен модел, а по него следи "M135" со дури 317 КС. Послабиот бензинец до 100 km/h достигнува за 7,8 секунди. Се нудат уште два дизел мотори со 150 и 163 коњски сили, при што вториот достигнува 100 km/h за одлични 7,9 секунди. Потоа доаѓаат почетните "116i" и "123 xDrive" со погон на сите тркала.


Познати се и цените

Германските медиуми дознаваат дека серијата 1 ќе се нуди за помалку од 33.000 евра. BMW "116i" би требало да чини 32.900 евра, 120-ката е 37.900 евра, додека M135 ќе биде 56.200 евра. Звучи како многу, но имајте на ум дека "Golf 8R" е нешто поевтин, додека основната верзија на некогашниот „народен автомобил“ чини 27.180 евра.
Спонзорирани линкови

Маркетинг