Шефицата на ММФ го опиша влијанието на вештачката интелигенција како цунами: Георгиева предвидува што ќе се случи со пазарот на трудот

Точка

18/05/2024

16:16

10.762

Големина на фонт

а а а

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, изјави дека околу 40 отсто од работните места во светот ќе бидат погодени од вештачката интелигенција.

Кристалина Георгиева неодамна во Цирих го опиша влијанието на вештачката интелигенција како „цунами“ што ќе ја погоди работната сила.

Таа процени дека вештачката интелигенција веројатно ќе влијае на 60 отсто од работните места во развиените економии и 40 отсто од работните места на глобално ниво. Во исто време, таа предупреди дека има малку време луѓето да се подготват за тоа.


Основачот и директор на AI 2030, Ксијаочен Зенг, рече дека појавата на колаборативна интелигенција помеѓу луѓето и машините создава нова парадигма во која луѓето всушност не се единствениот примарен извор на моќ на работното место.

Според Зенг, во моментов на пазарот на трудот, луѓето сè уште играат фундаментална улога, а машините допрва треба да ги заменат, а фокусот сега е повеќе на соработката човек-машина.

Иако присуството на вештачка интелигенција на работното место не е нова појава, истражувањата го потврдуваат нејзиното потенцијално влијание на пазарот на трудот, особено во фазата на регрутирање.


Заедничкиот извештај на "Linkedin" и "Microsoft" покажува дека 66 отсто од работодавците не би размислувале да вработат кандидат кој не знае да користи алатки за вештачка интелигенција.

Луѓето ги преземаат работите во свои раце со тоа што учат да користат алатки засновани на вештачка интелигенција и ги вградуваат во нивните професионални задачи, при што 75 отсто од работниците признале дека користеле вештачка интелигенција на работното место, се додава во извештајот.
Спонзорирани линкови

Маркетинг