„Мег внимателно ја зеде слушалката од телефонот, па...“: Принцот Хари го опишал моментот кога кралицата Елизабета ѝ се јавила на неговата сопруга после драмата во кралството

Точка

22/04/2024

14:17

4.927

Големина на фонт

а а а

Откако нејзиниот татко го дал интервјуто во кое зборувал за својата позната ќерка, Меган Маркл се нашла во непријатна ситуација, а потоа добила повик од кој се плашела.

Принцот Хари, војводата од Сасекс, веќе со години живее во Америка со сопругата Меган Маркл и нивните деца, принцот Арчи и принцезата Лилибет, а таму изнел низа исповеди за својот приватен живот.

Една од нив е и автобиографијата „Spare“ во која открил бројни работи за животот во британското кралско семејство, а иако делови од книгата се прикажаа во јавноста главно поради негативните работи, тој споделил и една симпатична приказна.

Станува збор за детаљ којшто се однесува на односот на покојната кралица Елизабета Втора кон неговата сопруга Меган Маркл.


Како што напишал принцот, додека Меган и тој биле на чај кај неговиот татко Чарлс, кралицата се јавила на телефон и барала да разговара со неговата сопруга.

„Сите се погледнавме изненадено“, се присетил Хари, па додал: „Мег внимателно ја зеде слушалката. Се чинеше дека баба ми се јави за да разговара за таткото на Меган“.

Имено, откако неговата ќерка станала планетарно позната поради љубовта со британскиот принц, таткото на поранешната актерка, Томас Маркл, дал повеќе интервјуа и организирал планирано папарацо фотографирање при кое „случајно“ ги држел весниците со фотографиите на Меган.

Некогашната актерка не знаела како да постапи во таа ситуација и барала помош од кралицата, испраќајќи ѝ писмо, а кралицата ѝ одговорила со телефонски повик.

„Ѝ одговори на писмото кое Мег ѝ го напиша, барајќи помош и совет. Мег рече дека не знае како да ги натера новинарите да престанат да го интервјуираат нејзиниот татко, поттикнувајќи го да кажува ужасни работи“, напишал Хари, па додал: „Баба ми предложи Мег да ги заборави медиумите, да оди да го види својот татко и да се обиде да го вразуми“.


Меѓутоа, принцот понатаму напишал дека Меган објаснила дека нејзиниот татко живее во гратче на граница со Мексико и Америка и дека не знае како да помине преку аеродром низ градот и покрај сите луѓе, без да привлече внимание.

„Баба ми ги разбираше проблемите во тој план. Во тој случај, можеби треба да му напишеше писмо, ѝ рече Елизабета, а татко ми се согласи“, напишал Хари.

Меган имала одличен однос со својот татко додека растела, но патиштата им се разделиле откако тој станал медиумска ѕвезда во екот на нејзината врска со принцот Хари. Тој не присуствувал ниту на нивната венчавка, па Меган до олтарот ја однел нејзиниот свекор Чарлс, а не го посетила татко ѝ ниту откако доживеал два срцеви удари и мозочен удар. Тој не ги запознал неговите внуци, ниту има било каков контакт со нив.
Спонзорирани линкови

Маркетинг