Кардиолог открива суптилен знак на срцев удар кој не смееме да го игнорираме

Точка

12/02/2024

15:16

7.550

Големина на фонт

а а а

Здравјето на нашето срце би требало да нѝ биде приоритет. Повеќето од нас се трудат да водат здрав начин на живот, но секогаш постои простор за подобрување.

Различни фактори можат значително да влијаат на состојбата на нашето срце, вклучувајќи ги прехранбените навики, физичката активност и присуството на нездрави навики како што се консумирање алкохол и пушење.

Срцев удар настанува кога протокот на крв кон срцето е блокиран. Болката во левата рака и градите се добро познати симптоми на срцев удар, но експерт открива дека постои еден суптилен симптом кој често останува незабележан.


Кардиологот д-р Шон Хефрон тврди дека мачнината може да биде сигнал за срцев удар, иако ретко се појавува како единствен симптом. Така, кога чувствуваме непријатност во стомакот, нема потреба од паника бидејќи најчесто тоа е предизвикано од помалку сериозни проблеми како што е лошо варење, вирус и слично.

Но, ако се појави мачнина заедно со други симптоми, како што се отежнато дишење, забрзано чукање на срцето, болка во градите или болка што се шири на други делови од телото, како што се вилицата или грбот, тоа може да биде причина за загриженост.


„Исто така, симптомите во желудникот може да зависат од тоа кој крвен сад во срцето е засегнат“, објаснува докторот.

Иако гадење и повраќање за време на срцев удар се невообичаени, особено кај жените, мажите почесто доживуваат ждригавица, болки во грбот или болка која потсетува на дигестивен проблем.

Важно е да ги препознаеме различните симптоми за да бидеме свесни за потребата од медицинска помош и да се грижиме за здравјето на нашето срце.Спонзорирани линкови

Маркетинг