Забрзува подобро од „Rimac Nevera“, а чини помалку од 100.000 евра: Запознајте го новиот „Dodge“

Точка

23/03/2023

13:18

12.053

Големина на фонт

а а а

Откако „Dodge“ го изненади светот со брутално моќниот и брз модел, сега направи и еден „забранет чекор“.

„Dodge“ влезе таму каде што никој претходно не се осудил, па ни произведувачите на електрични автомобили. Потсетуваме, „Dodge Challenger SRT Demon“ влезе во историјата како најмоќен и најбрз сериски автомобил. Неговиот 6.2 VB мотор дава 850 коњски сили, 96 km/h достигнува за 2,3 секунди, а четвртина милја достигнува за 9,65 секунди.

Внимавајте на ова. Најавен е „Demon 170“ кој сега на етанолско „E85“ гориво дава 1039 коњски сили и 1.280 Nm, односно „само“ 913 коњски сили и 1.097 Nm на „E10“. 96 km/h постигнува за неверојатни 1,66 секунди, четвртина милја за 8,91 секунда со максимална брзина од 243,3 km/h. И да, во „Dodge“ велат дека при создавањето на овој автомобил мислеле на еколошкиот аспект, а на премиерата објасниле и што мислат со тоа.

Доволно е да се каже дека во овој автомобил можете да искусите „2004 G“ забрзување, што е на ниво на можностите на болид од Формула 1. И сега најдоброто: „Dodge“ овој автомобил ќе го наплаќа по износ од 96.666 долари. Токму така, автомобилот кој забрзува подобро од „Bugatti Chiron“, па и „Rimac Nevera“, чини помалку од 100.000 евра.

Во „Dodge“ нагласуваат дека моторот 6.2 V8 темелно го преработиле, до степен што се подготвени да кажат дека станува збор за нов мотор. Меѓу другото, брегастата осовина е единствениот дел од моторот што не е изменет. Од друга страна, компресорот сега не врши притисок на 1,05 бари, туку на дури 1,47 бари. Се подразбира дека задната (погонска) оска сега е значително поцврста, дури за 30 проценти.

На се да ја додадеме и модификацијата на суспензијата и да повториме дека и покрај неверојатните надградби цената пораснала за помалку од 10.000 долари. А сега и лошите вести. Од 3.300 примероци, 3.000 остануваат во САД, а 300 одат за Канада.
Спонзорирани линкови

Маркетинг