Пристигнало писмо за кралскиот персонал – сите побеснеле! „Летаат“ откази по доаѓањето на кралот – над 100 вработени се загрозени

Точка

14/09/2022

22:21

13.065

Големина на фонт

а а а

Додека кралот Чарлс III се преселува во Бакингемската палата, стотици членови на персоналот кои со години го поддржуваа како принц од Велс сега се изложени на ризик!

По смртта на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора и нејзината замена во Бакингемската палата од страна на кралот Чарлс Трети, кралскиот персонал, од кои некои се со семејството со децении, се загрозени, како и нивните работни места.

Писмото со известување во Кларенс Хаус, поранешната резиденција на кралот Чарлс во Лондон кога тој беше принц од Велс, пристигнало во сандачињата на персоналот додека високи членови на кралското семејство присуствувале на службата на благодарност за кралицата во катедралата Сент Гилс во Единбург.


Извор од палатата за Гардијан рекол: „Сите се бесни, вклучително и приватните секретари и високиот тим. Целиот персонал работи до доцна секоја вечер од четвртокот, за да им го каже ова. Луѓето беа видно потресени од тоа“.

Во писмото, Сер Клајв Алдертон, главниот помошник на кралот, му вели на персоналот: „Промената во улогата на нашите директори ќе значи и промена за нашето домаќинство. Портфолиото на работа претходно преземено во ова домаќинство за поддршка на личните интереси на поранешниот принц на Велс, претходните активности и операции во домаќинството повеќе нема да се вршат, а домаќинството во Кларенс Хаус ќе биде затворено. Затоа, се очекува дека повеќе нема да има потреба од работни места“.


На персоналот му било кажано дека, секогаш кога ќе биде можно, ќе им се најдат алтернативни улоги во различните домаќинства на кралското семејство, и се подразбира дека околу 100 вработени во поранешната кралска резиденција би можеле да ги загубат своите работни места.

Портпаролот на Кларенс Хаус рекол: „По минатонеделното пристапување, работата на поранешниот принц од Велс и домаќинството на војвотката од Корнвол престана и, како што налага законот, започна процесот на консултации“.

„Нашиот персонал даде долга и лојална услуга и, иако некои отпуштања ќе бидат неизбежни, ние итно работиме на изнаоѓање алтернативни улоги за поголемиот дел од персоналот. Според рутинскиот годишен преглед претходно оваа година, Кларенс Хаус вработи 101 лице со полно работно време, вклучувајќи четворица готвачи, тројца слуги и двајца батлери. Според најновиот извештај за суверени грантови, нејзиното височество кралицата имала 491 лице со полно работно време“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг