[ВИДЕО] Потрагата по Милан Ѓорѓевиќ трае девет дена: Дроновите и кучињата ништо не најдоа - Ова е во фокусот на полицијата во последните 72 часа

Точка

18/06/2024

21:02

4.345

Големина на фонт

а а а

Сè уште нема официјални информации за исчезнатото момче од Ниш, Милан Ѓорѓевиќ, кој последен пат бил виден на 10 јуни во близина на Планинарскиот дом кај Бојанина вода.

Областа околу Сува Планина досега била пребарувана повеќе пати, но се уште не се пронајдени никакви траги. На терен утрово беше и новинарката на ТВ Курир, Емилија Андрејевиќ, која од првиот ден ја следи потрагата и е во постојан контакт со семејството на исчезнатиот Милан.


- Потрагата е во тек деветти ден, а засега нема официјални информации. На терен сум од првиот ден на потрагата, а како што велат родителите и братот на исчезнатиот Милан, потрагата се уште трае, како да е прв ден. Не се пронајдени официјални траги, а полицијата три дена отсуствува на екскурзијата во Бојанина Вода. Како што дознаваме, полицијата и другите надлежни служби сега го пребаруваат просторот околу Сува Планина, но не на самите води на Бојанина Вода, туку во околината на селото кај излетничкото место. Семејството и пријателите веќе деветти ден активно го бараат, како што веќе напоменав, секој ден на самото поле каде што сме моментално сместени - изјави новинарката на телевизијата Курир.

-Изминативе денови имавме безброј информации дека се пронајдени нови траги, како некој ги видел, но ништо од тоа се уште не ни е официјално потврдено. Во петокот минатата недела во потрагата се вклучија и воената полиција со кучиња, како и шумските и ловечките друштва, но дури и кучињата и беспилотните летала не излегоа со нови информации. Испитувани се сите карпи кои биле понепристапни за планинарите и на тој начин биле испитани со помош на дронови.

Милан исчезна минатата недела во понеделникот, оттогаш му се губи секаква трага. Автомобилот го оставил во планинарскиот дом на Бојанина вода и од него се земени траги за анализа.Спонзорирани линкови

Маркетинг