Пет работи во спалната соба што треба да се чистат барем еднаш неделно

Точка

21/02/2024

19:00

4.937

Големина на фонт

а а а

Дури и ако поминувате минимум време во вашите спални соби, односно само спиете во нив, одредени предмети треба да се чистат барем еднаш неделно.

Ако сте возрасен и спиете 7 до 9 часа како што препорачуваат експертите, тоа значи дека в кревет поминувате околу една третина од секој ден. Потоа, ако правите други активности во вашата спална соба, како на пример гледање телевизија, тогаш поминувате уште повеќе време таму. Кога ќе ги земете предвид овие статистики, важноста да ја одржувате вашата спална соба чиста станува уште појасна. Затоа, барем еднаш неделно треба да чистите одредени предмети во неа.

Избришете ја прашината од мебелот

Одвојте малку време за да го исчистите мебелот во вашата спална соба барем еднаш неделно. Неделното бришење прашина од вашиот мебел ќе направи повеќе отколку само да изгледа почисто. Ќе помогне да се отстрани потенцијално штетната прашина од вашиот простор што може да содржи олово, азбест, ретарданти и други потенцијално токсични хемикалии. Со редовно бришење прашина, овие загадувачи се отстрануваат од вашата спална соба, ублажувајќи ги респираторните симптоми што можат да ги предизвикаат, заедно со сите други потенцијални компликации од изложување на какви било токсични хемикалии.


Поминете со правосмукалка или избришете го подот за да нема прашина и алергени

Подовите во спалната соба, исто така, треба да се чистат на неделна база за да се создаде средина без прашина што нема да ги иритира симптомите на алергија или астма. Минимално правосмукањето еднаш неделно може да го намали количеството прашина и првут во просторот. Правосмукалка опремена со HEPA филтер може да спречи враќање на прашината во воздухот додека чистите.

Избришете ги рачките на вратите и прекинувачите за светло

Рачките на вратите и прекинувачите за светло се две површини кои често се занемаруваат при чистење. Меѓутоа, ако престанете да размислувате за тоа, треба да ви биде јасно дека тоа се всушност двете најважни површини кои треба редовно да се чистат. Речиси секогаш кога некој влегува или излегува од соба, ги фаќа кваката и прекинувачот за светло, потенцијално покривајќи ги со бацили и бактерии. Овие површини чувствителни на допир можат да шират бактерии кои предизвикуваат вируси, како што се настинки, ешерихија коли и грип.

Перете ја постелнината најмалку еднаш неделно, особено ако спиете со миленичиња

Отстранувањето на постелнината и местењето на креветот е работа која многумина ја мразат. Сепак, без оглед на тоа како се чувствувате за оваа задача, тоа е нешто што треба често да го правите. Причина? Помеѓу мртвите клетки на кожата, бактериите и прашинските грини, нашите чаршафи може брзо да се извалкаат. Колку подолго минуваат помеѓу перењата, со толку повеќе ѓубре ќе го делите креветот, што може да влијае на целокупното здравје или квалитетот на сонот.


Исчистете го душекот откако ќе ги извадите чаршафите

Откако ќе завршите со вадењето на постелнината, има една работа што ќе сакате да ја направите пред повторно да го наместите креветот – исчистете го душекот. Пред да започнете со чистење на душекот, консултирајте се со препораките на производителот. Чистењето на душекот со правосмукалка еднаш неделно може дополнително да го намали присуството на прашина во спалната соба, држејќи ги под контрола симптомите на алергија и астма. Покрај неделното чистење со правосмукалка, треба да ги решите и сите дамки што ќе ги видите.
Спонзорирани линкови

Маркетинг