Што ја предизвикува утринската анксиозност? Три ефективни начини за борба против чувство на анксиозност

Точка

01/12/2023

17:34

4.620

Големина на фонт

а а а

Природно е да чувствувате утринска вознемиреност од време на време. Работните обврски, интервјуто за ново работно место, училишните обврски или закажаниот стоматолошки преглед може да бидат причина за повремена утринска вознемиреност. Сепак, некои луѓе го чувствуваат тоа почесто, и навидум без јасна причина.

Без разлика дали се соочувате со генерализирано анксиозно растројство или само се чувствувате малку заморено, експертите размислуваат за тоа што може да ве натера да бидете „на работ“.Најчестите симптоми на утринска анксиозност се:
– немир, чувство дека сте „на работ“
– раздразливост
– замор
– знаци на напад на паника како што се стегање во градите, напнати мускули, побрз од нормалниот пулс или отежнато дишење
– тешкотии со концентрирање
– чувство на празнина
– тешкотии во контролирањето на грижата или нервозата, пишува порталот „Healthline“.


Нивото на кортизол е највисоко наутро

Не секој се чувствува вознемирен кога ќе се разбуди наутро, но не е невообичаено ако и вие се чувствувате така.
„Според моето искуство, анксиозноста е обично поголема наутро. Дел од чувството на анксиозност може да се припише на кортизолот, хормон кој е повисок кога ќе се разбудите наутро“, вели д-р Алекс Димитриу од клиниката за психијатрија и медицина на спиење Менло Парк во Калифорнија.

Вашите навики за спиење исто така имаат влијание

Д-р Димитриу објаснува дека одговорот на стресот „бори или бегај“ престанува навечер додека спиеш, но може да не се намалува кај луѓето со повисоки нивоа на анксиозност.
„Ова може да сугерира дека има акумулиран стрес кој е активен и во текот на ноќта“ – истакнува тој.
Постојаниот стрес може да доведе до чувство на паника кога ќе се вклучи алармот, особено на почетокот на неделата.
„Утрата, особено понеделничките утра, од истата причина се сметаат за особено критичен период за срцев удар“ – предупредува д-р Димитриу.Техниките на дишење и физичката активност ги ублажуваат симптомите

Сепак, можете да си помогнете на неколку начини и да го олесните утринското чувство на анксиозност.

Физичка активност – Дури и ако е само утринска прошетка, може да го подобри вашето расположение, да ги ублажи симптомите на анксиозност, да ја подобри способноста на вашето тело да се справи со стресот и да ви помогне да се опуштите. Одвојте време за себе најмалку пет дена во неделата, 30 до 45 минути дневно.Длабоко дишење и медитација – Веднаш по будењето, овие вежби можат да ви помогнат да го префрлите вниманието од негативните и анксиозните мисли на вашето тело и да му дадете енергија.
Не се борите со вашите мисли, ограничете го нивното времетраење – Ако сте нови во овие техники за самопомош и сметате дека управувањето со утринската вознемиреност е многу потешко отколку што мислевте, обидете се да поставите тајмер за грижи. Дајте си 10-минутно време за да ги доживеете тие негативни чувства. Откако ќе се исклучи тајмерот, преминете на вашите стратегии за грижа за себе. Иако не можете да очекувате едноставно да ја „исклучите“ вашата анксиозност, овој пристап ви овозможува да ја признаете вашата анксиозност и ви помага да одредите кога можете да се префрлите на грижа за себе.
Спонзорирани линкови

Маркетинг