(Фото) Георгиев тврди дека Земјата е рамна, приложил и „доказ“: „Зошто не одите по ѕидот кога веќе ве држи гравитацијата?“

Точка

20/09/2023

14:52

14.773

Големина на фонт

а а а

Владо Георгиев повторно привлекол внимание со своите несекојдневни теории, овојпат објавувајќи на социјалните мрежи дека Земјата е рамна.

Како „доказ“ прикачил фотографија од морето и напишал: „Колку е закривено, баш она тркалезно и тоа преку зум 48х“.

Извесен „Х“ (поранешен „Твитер“) корисник му одговорил дека тврдењето како Земјата е рамна е еквивалентно на тврдењето дека нема гравитација... Тоа е едноставно апсурдно. Буквално, со голо око, за време на секое затемнување на Месечината, гледаме дека сенката на Земјата е тркалезна. Ако тоа не е доволно, стави стап во земјата и гледај како сенката прави целосен круг околу стапот во 24 часа“, напишал тој.


„Зошто не одиш по ѕидот кога веќе те држи гравитацијата? Тесла своевремено објаснил“, одговорил пејачот.

Многумина го прашале Георгиев дали навистина мисли дека Земјата е рамна, или станува збор за шега.


„X“ корисникот меѓу останатото му порачал да пие помалку вино, на што Георгиев му возвратил: „Ма не, повеќе музика и љубов, вклучи го мозокот … Во спротивно ќе одиш да се „бодеш“ со непознати вакцини и да бидеш морон“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг