Грчки воен авион се урна во Јонското Море, се трага по пилотите

Макфакс

30/01/2023

17:53

2.902

Големина на фонт

а а а

Грчки спасувачи трагаат по двајцата пилоти на борбениот авион „Ф-4“ кој се урна во Јонското Море кај западна Грција, јави државната телевизија.

Авионот, кој бил на тренинг лет, се урнал на 25 наутички милји (46 километри) јужно од аеродромот Андравида на полуостровот Пелопонез.

Медиумите објавија дека двајца пилоти се катапултирале од леталото, но властите не можеа да ја потврдат оваа информација.Спонзорирани линкови

Маркетинг