Сони го осети „земјотресот“ што го предизвика Мајкрософт на пазарот за видео игри

Макфакс

21/01/2022

17:43

21.667

Големина на фонт

а а а

Откако американски Мајкрософт ја купи гејмерската куќа Activision Blizzard, вредноста на акциите на јапонскиот гигант СОНИ вчера падна на светските берзи за дури 10%.

Мајкрософт објави дека го купува Activision за 68,7 милијарди долари во готовина, со што стана трета по големина компанија за видео игри во светот. Ова е најголем еднодневен пад на акциите на Sony од светската финансиска криза, што го почувствуваа и другите јапонски конгломерати за забава со вкупен пад од 12,8 отсто, забележан вчера.

Мајкрософт ги презема популарните серии и наслови од гејмерската „кујна“ на Activision како што се Call of Duty, World of Warcraft, Warcraft, Candy Crush, Guitar Hero, Crash Bandicoot и Diablo, пренесува хрватскиот портал poslovni.hr.

Call of Duty само на Xbox?

Аквизицијата, исто така, предизвика гласини дека Call of Duty сега ќе биде достапна само за Xbox, што може да биде една од причините за падот на акциите на Sony, чија PlayStation сè уште е попопуларна конзола од Xbox на Microsoft. Но, тоа може да се промени сега.

„Ќе ги ставиме сите наслови на Activision Blizzard на Game Pass на конзолите и компјутерите на Xbox“, објави главниот човек на Xbox, Фил Спенсер. Ова е најголемата аквизиција во историјата на гејмерската индустрија со која Microsoft ги остава зад себе водечките компании Tencent и Sony. Експертите очекуваат дека стекнувањето на Activision ќе го преуреди брзорастечкиот пазар на видео игри и ќе предизвика неизбежни промени, пишува Pari.com.mk.


„Фајненшл тајмс“ објави дека веста за договорот предизвика бран на купување во јапонскиот гејминг сектор во текот на ноќта, при што уделите во Square Enix и Capcom се зголемија за повеќе од 3,5 проценти поради шпекулациите дека тие би можеле да станат цел за купување на Sony.

Акциите на Nintendo и Konami вчера се зголемија за дури 2,51 односно 3,25 отсто, бидејќи инвеститорите се обложија дека некои јапонски компании ќе го сметаат домашното спојување како одбранбена мерка против преземањето. Аналитичарот на индустријата за игри, Серкан Тото, смета дека падот на цената на акциите на Sony е типична претерана реакција на инвеститорите во индустријата за игри. Тој за „Фајненшл тајмс“ изјави дека „Сони“ сега треба да се префрли на компјутери и мобилни уреди и да се здобие со игри со повеќе играчи што може да се играат на тие платформи, што од друга страна е прилично скапо.

„Метаверзумот“ – новото бојно поле на „големите“ играчи

ИТ гигантот Мајкрософт се чини дека има амбициозни планови за наредниот период. Како и нејзините конкуренти, компанијата одлучи да се фокусира повеќе на виртуелната иднина и виртуелните онлајн светови, познат и како „метаверзум“ во кој луѓето можат да работат, да играат и да се дружат преку нивните аватари.

„Ова е значаен договор за страната на потрошувачите и што е уште поважно, купувањето на Activision од Мајкрософт навистина започнува „метаверзум“ трка. Веруваме дека ќе се постигне договор, но тоа привлече внимание и од регулаторна гледна точка“, предупреди Дејвид Вагнер, финансиски аналитичар и портфолио менаџер во Aptus Capital Advisors.

Технолошките компании од Microsoft до Nvidia се обложија на т.н метаверзумот, околу кој се „засили“ шумот кон крајот на минатата година, откако Facebook беше преименуван во Мета платформи, за да го истакне својот фокус на бизнисот со виртуелна реалност.


Денес, Мајкрософт е една од најголемите компании во светот, најмногу благодарение на неговиот софтвер за претпријатија. Тие сега нудат 95 долари по акција – премија од 45 отсто во однос на цената на затворањето на акциите на Activision во петокот. Акциите на Activision се зголемија за 26 отсто до 82,10 долари во вторникот, што е сепак голем попуст на цената на понудата, со загриженост дека договорот може да се заглави со регулаторите.

Мајкрософт досега ја избегнуваше контролата со која се соочуваа Гугл и Фејсбук, но очите на законодавците сега би можеле да бидат насочени кон нив, според Андре Барлоу од адвокатската фирма Дојл, Барлоу и Мазард. Но, извор на Ројтерс тврди дека Мајкрософт ќе плати такса од три милијарди долари доколку договорот пропадне, па се претпоставува дека Мајкрософт е убеден дека ќе ја добие довербата на антимонополскиот закон.

Пред купувањето и договорот со Мајкрософт, акциите на Activision паднаа за повеќе од 37 отсто откако достигнаа рекордно високо ниво минатата година. На ова влијаеле наводите за сексуално вознемирување на вработени и недолично однесување од страна на неколку високи менаџери, кои се уште не се целосно разрешени.

Activision во понеделникот соопшти дека отпуштила неколку десетици вработени од јули и дисциплинирала 40. Контроверзниот извршен директор на Activism, Боби Котик, ќе остане на истата позиција, иако се очекува да замине по договорот, според Ројтерс.

Пазарот на видео-игри сѐ поатрактивен

Компанијата за анализа на податоци Newzoo проценува дека глобалниот пазар на игри генерирал 180,3 милијарди долари приход во 2021 година и очекува тој да порасне на 218,8 милијарди долари до 2024 година. Мајкрософт веќе има значајно место во секторот како еден од трите главни производители на конзоли.

Исто така, лансираше популарна услуга за игри базирана на облак со повеќе од 25 милиони претплатници. Според Newzoo, уделот на Microsoft на пазарот за игри од 6,5 проценти во 2020 година, а купувањето на Activision ќе го зголеми на 10,7 проценти. Се зборува и за 400 милиони активни корисници на игрите на Activision и колку овие заедници би можеле да играат витална улога во различните метаверзни игри на Microsoft.


„Компаниите како Нетфликс веќе кажаа дека би сакале самите да започнат со видео игри, но Мајкрософт излезе со прилично дарежлива понуда“, рече Софи Лунд-Јејтс, аналитичар во Харгривс Лансдаун.

Според Refinitive, договорот помеѓу Microsoft и Activision би бил најголемото стекнување на готовина до сега, надминувајќи ја понудата на Баер од 63,9 милијарди долари за Монсанто во 2016 година и 60,4 милијарди долари понудени од InBev за Anheuser-Busch во 2008 година.Спонзорирани линкови

Маркетинг