141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Макфакс

26/09/2020

17:05

2.326

Големина на фонт

а а а

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-2, Гевгелија-5, Струмица-10, Крива Паланка-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-8 и по двајца во Кичево, Ресен и Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 94 оздравени пациенти од:Скопје-25, Куманово-5, Дебар-1, Штип-6, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-3, Велес-5, Битола-7, Гостивар-4, Гевгелија-5, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-5, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кратово-1, Кичево-6 и еден од Свети Николе.

Во болнички услови е починат пациент од Скопје на 79 годишна возраст.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 2.245. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според завршените анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 6.832, активни 650

• Куманово 1.741, активни 183

• Дебар 282, активни 40

• Штип 1.249, активни 57

• Прилеп 658, активни 123

• Тетово 1.413, активни 166

• Струга 664, активни 60

• Велес 317, активни 33

• Битола 290, активни 57

• Охрид 421, активни 49

• Кавадарци 230, активни 44

• Гостивар 926, активни 108

• Гевгелија 124, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 226, активни 147

• Крива Паланка 104, активни 28

• Радовиш 75, активни 19

• Крушево 20, активни 3

• Кочани 323, активни 139

• Пробиштип 110, активни 21

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 92, активни 13

• Пехчево 43, активни 3

• Берово 91, активни 27

• Валандово 30, активни 21

• Виница 108, активни 29

• Делчево 159, активни 85 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 0

• Свети Николе 335, активни 31

• Кичево 319, активни 34

• Ресен 164, активни 16

• Неготино 52, активни 5 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега се направени вкупно 184.097 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 67, од кои на кислородна поддршка се 27 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 3 мајки позитивни на Ковид-19, како и дете и мајка суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 37 пациенти, од кои петмина се на респиратор.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 166, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката за активни случаи по скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 62

• Гази Баба – 80

• Аеродром – 97

• Карпош – 83

• Центар – 91

• Кисела Вода – 69

• Ѓорче Петров – 47

• Бутел – 29

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 8

• Сарај – 12

• Арачиново – 5

• Илинден – 25

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 7

• Зелениково – 2

• Странец – 8

• Нераспределен-1Спонзорирани линкови

Маркетинг