Снимиле китови во Јадранското море: Погледнете ја прекрасната глетка

Точка

17/04/2020

19:08

6.836

Големина на фонт

а а а

Томислав Цопиќ и Марин Ножина доживеале прекрасна глетка на карпа на Јадранското море, а ја снимиле и со мобилните телефони.

Имено, тие снимиле китови како пливаат, пишува B92. 

"Денес во околу 11 часот за време на риболов видов китови. Тогаш бевме некаде на околу три наутички милји од шибенската Рогозница", рекол помладиот сплиќанец Марин Ножина за "Dalmatinski portal".

Како што вели, реакцијата била сензационална, бидејќи никогаш не видел китови во живо, а уште помалку на толку мала оддалеченост.

"Кога китот излегува од море, личи на шлепер. Дури тогаш сфатив колку сме ние луѓето мали", додал Ножина.Спонзорирани линкови

Маркетинг