Овие ретки историски фотографии откриваат чуден дел од минатото кој не сте го виделе во учебниците

Точка

19/11/2019

16:09

3.530

Големина на фонт

а а а

Дали некогаш сте посакале да “скокнете” во временска машина и да погледнете како се живеело кога вашите баби и дедовци биле деца?

Многу работи биле поинакви – мобилните телефони сè уште не постоеле, уредите изгледале потполно поинаку, а модата и обичаите значително се разликувале од денешните. 

Овие ретки историски фотографии ќе ви откријат еден помалку чуден дел од минатото кој сигурно не сте го виделе во учебниците по историја.

Натпревар на жени со најубави нозе, 1930 година

(Кандидатките носеле вреќи на главите за изгледот на нивните лица да не влијае на резултатот).


Направа за обликување на носот, 1944 година


Деца во дуќан кои продаваат грамофонски плочи, 1957 година


Жените не носеле хулахопки туку ги боеле своите нозе, 1941 година


Работник во зоолошка градина тушира пингвини, 1930 година


Градежни работници на мостот “Forth Road Bridge”, 1961 година


Машина која може да избричи повеќе мажи одеднаш, 1960 година


Врзување на корсет, 1910 година


Подвижна библиотека, 1930 година


Подвижен чевлар, 1938 година


Маска за покер која го крие изразот на лицето, 1932 година


Автомат кој исфрла запалени цигари, 1931 година


Клиент гледа нова долна облека за својата сопруга на модел во продавница, 1955 година


Мало дете од Холандија учи лизгање на мраз, 1933 година


Зајаци на калифорниска плажа, 1935 година


Забен преглед во училница, 1935 година


Направа која луѓето ја користеле за растегнување, 1931 година


Женски бокс на кров, 1930 година


Велосипед кој можете да го возите и на вода, 1932 година
Спонзорирани линкови

Маркетинг