Светските лидери најавија 1,2 милијарди долари за производство на вакцини во Африка

Макфакс

20/06/2024

19:59

1.456

Големина на фонт

а а а

Светските лидери, здравствени групи и фармацевтски компании објавија на самитот во Париз во четвртокот дека ќе финансираат 1,2 милијарди долари за производство на вакцини во Африка, која се соочува со повеќе здравствени кризи, вклучително и растечка епидемија на колера.

Африканскиот акцелератор за производство на вакцини „ќе биде важен чекор кон вистински африкански пазар на вакцини“, рече францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на самитот во Париз. Три четвртини од ова финансирање ќе дојде од Европа, рече Макрон на самитот, на кој присуствуваа лидери од Боцвана, Руанда, Сенегал и Гана, како и министри во посета, здравствени групи и фармацевтски компании.

Германија ќе придонесе со 318 милиони долари во оваа шема, рече германскиот канцелар Олаф Шолц во видео порака. Франција инвестираше 100 милиони долари, а Велика Британија 60 милиони долари, додека други донатори беа САД, Канада, Норвешка, Јапонија и фондацијата Гејтс.


„Шемата може да стане катализатор за промовирање на фармацевтската индустрија во Африка и да ја поттикне соработката меѓу земјите-членки“, рече шефот на Комисијата на Африканската унија Муса Факи Махамат на самитот. Африка увезува „99 отсто од своите вакцини по превисока цена“, додаде тој.

Пандемијата Ковид-19 на дело ја прикажа нерамномерната глобална дистрибуција на вакцини, бидејќи богатите земји кои се домаќини на големи фармацевтски компании зграпчија најмногу дози, оставајќи ја Африка далеку зад себе.

Целта на новата шема е да се премести производството на вакцини во Африка за да му се даде на континентот поголем суверенитет – и да се избегне повторување на историјата.

„Кога ќе дојде следната пандемија, дури и ако нашите лидери во богатите западни земји се ангели, притисокот да се чуваат сопствените вакцини за сопствениот народ секогаш ќе биде огромен“, рече британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон на самитот.

Неодамнешното обновување на колерата во многу делови на Африка ја истакна потребата од повеќе локални производители на вакцини. Само една компанија во светот – јужнокорејската EuBiologics – произведува евтини и ефективни дози од вакцината за смртоносната болест.

Макрон повика колерата „да се остави во минатото“, додавајќи дека епидемиите сега погодуваат „половина од Африка“. Тој најави дека синџирот за производство на вакцини против колера ќе биде лансиран во Африка од страна на јужноафриканската биофармацевтска компанија Biovac.


Спонзорирани линкови

Маркетинг