Водич за преживување на пеколните горештини: Ова треба да го направите за да избегнете сончаница или топлотен удар

Точка

20/06/2024

19:52

7.564

Големина на фонт

а а а

Македонските граѓани веќе неколку дена се изложени на пеколни горештини.

Лекарите во вакви ситуации советуваат дека е најдобро да се избегнува излегување надвор, особено во најтоплиот период од денот од 10 до 17 часот. Ова особено важи за постарите луѓе и децата кои потешко ги поднесуваат високите температури.

Ако треба да излезете, секогаш носете вода со себе и капа на главата. Исто така, искористете го максимумот од секоја сенка.

Доколку сте дома, експертите советуваат:

Температурата не треба да надминува 30 степени

Обидете се да ги изладите просториите во кои престојувате

Разладете ги просториите во кои престојуваат деца, трудници, лица над 60 години и хронично болни лица

Температурата во овие простории во текот на ноќта не треба да надминува 24 степени


Отворете ги ширум прозорците ноќе

Користете го посвежиот ноќен воздух за да го разладите вашиот дом. Доколку е можно, во текот на ноќта и раните утрински часови, оставете ги сите прозорци отворени, со подигнати ролетни, за соодветно да се проветри и лади просторот.

Исклучете ги светлата и сите уреди што не ги користите

Сијалиците и многуте електрични уреди дополнително ослободуваат топлина и го загреваат околниот воздух - при висока топлина во текот на денот, исклучете ги светлата и исклучете ги сите оние уреди што не ги користите.

Во текот на денот спуштете ги ролетните на сончевата страна. Исто така, затворете ги вратите и прозорците за да влезе што помала топлина во просториите.

Поставете завеси или тенди на прозорците кои се изложени на сонце во текот на денот. Можете да нанесете влажни крпи низ просторијата, но имајте на ум дека тоа ја зголемува влажноста на воздухот.

Прилагодување на клима уредот

Доколку имате клима, затворете ги вратите и прозорците за да не трошите повеќе енергија отколку што е потребно.

Прилагодете ја температурата да не биде пониска од 7 степени во однос на надворешната.

Користете вентилатор

Електричните вентилатори можат да пружат олеснување и освежување, но ако температурата на воздухот е над 35 степени Целзиусови нема да ве разладат. Сепак, тоа ќе помогне циркулацијата на воздухот да биде побрза.

Трикови за да останете ладни

Изладете ги зглобовите

Веднаш штом ќе влезете во просторијата, по долга прошетка на висока температура, ставете ги зглобовите под ладен млаз вода. Можете да ги правите и целите подлактици. На овој начин ги ладите вените, а докажано е дека колку ни се поладни вените, толку поладно се чувствуваме (и обратно).


Избегнувајте ладен туш

При висока топлина телото ја крева температурата, а кога се туширате со мраз едноставно има голема температурна разлика. Тушот со мраз може да ви помогне да се чувствувате поудобно, но штом ќе излезете од кабината и ќе се избришете, веќе сте влажни. Затоа би било добро да се туширате со вода која е два степени под температурата на вашето тело.

Не пијте алкохол

За да избегнете дехидрација на телото, намалете го внесот на алкохолни пијалоци и кафе.

Изладете ги стапалата

Кога стапалата се ладни и целото тело се лади. Можете да се оладите така што ќе ги ставите стапалата во ладна вода или ќе ги облечете изладените чорапи што ги чувавте во замрзнувачот.

Мраз и вентилатор

Ако сте решиле да користите вентилатор како средство за ладење, задолжително ставете сад со мраз под него.


Не јадете богата и тешка храна

Телото троши многу енергија за да ги свари ваквите оброци, па затоа во лето се препорачуваат полесни оброци како салати.

Носете посветли бои

Темните бои привлекуваат сончева светлина. Би било добро да ја избегнувате црната боја, подобро да се одлучите за светло сина, бела или посветли нијанси на пастели.

Вентилатори

Ако сакате да се оладите, земете вентилатор или поголемо парче хартија. Ладењето со раце бара многу енергија и ја зголемува телесната температура.

Логично, жештините најмногу ги погодуваат децата и постарите лица.

Како да ги заштитиме децата

Во текот на летото на децата им е потребна храна која е лесна и која помага за разладување на телото. Најважно е децата да пијат многу течности за да избегнат дехидрација.

Наместо газирани сокови, поттикнете ги децата да пијат вода. Можете да направите и освежителна лимонада.

Свежото овошје и овошните фрапе се одлични за топлите летни денови, а децата ги сакаат. Охрабрете ги децата да јадат повеќе овошје. Ако детето одбива да јаде овошје, направете атрактивна овошна чинија со сечење на различни форми од разладена лубеница, јаболко или портокал. Избегнувајте пржена и зачинета храна, бидејќи ваквите оброци дополнително ќе го загреат телото.


Летна облека

Облечете ги децата во лесна облека во лето. Лабавата памучна облека ќе спречи дополнително загревање на телото, а ќе спречи и појава на топлотен осип на кожата. Изберете светла летна облека за деца. Важен детал во топлите летни денови е памучната капа или капа.

Заменете ги кожните чевли и патики со сандали, лесни влечки или апостолки. Секогаш кога е можно, држете ги децата боси. И секако, користете фактор за заштита од сонце за децата кога излегуваат надвор на сонце.

Изладете ги бебињата

Користете влажни марамчиња или влажна газа за да го бришете вратот, лицето и рацете на вашето бебе што е можно почесто. Не заборавајте за бебешка пудра која е исклучително корисна во топлите летни денови бидејќи штити од осип на пелена.

Разликата помеѓу топлотен удар и сончаница

Топлотниот удар настанува поради изложување на високи температури, при што телото ја губи способноста да се лади, додека сончаницата се јавува поради долготрајно изложување на силно сончево зрачење без заштита.

Симптоми на сончаница се:

главоболка

гадење

повраќање

вртоглавица

општа слабост

зголемена чувствителност на светлина

Препознавање на симптомите на топлотен удар:

висока телесна температура

вртоглавица

гадење

повраќање

конфузија или губење на свеста

Важно е брзо да се реагира и да се побара прва помош за да се спречат сериозни последици од топлотен удар.
Спонзорирани линкови

Маркетинг