Ако имате огромна желба за солена храна, посетете лекар: Овој симптом укажува на многу опасна болест

Точка

20/06/2024

15:15

6.159

Големина на фонт

а а а

Екстремната желба за солена и кисела храна, од кисели краставички до чипс, може да биде знак за ретко, но сериозно нарушување на здравјето, предупредуваат лекарите.

15-годишно девојче од Торонто било примено во болница откако неколку месеци страдало од необјаснети симптоми, вклучувајќи силна вртоглавица, замор, дехидрација и ненаситна желба за солени грицки.

Дури кога докторот на девојчето го забележал нејзиниот невообичаено исончан тен и темните дамки под јазикот, му станало јасно дека нејзините надбубрежни жлезди престанале да работат, пишува „Дејли мејл“.


На крајот ѝ беше дијагностицирана Адисонова болест, пореметување во кое надбубрежните жлезди не произведуваат доволно хормони за да ги регулираат клучните минерали и хормони во телото, што доведува до: гадење, болки во стомакот, губење на тежината, желба за сол и флеки на кожата (хиперпигментација).

Состојбата може да се третира со хормонска терапија, но може да доведе до смрт доколку не се лекува.

Адисоновата болест ја нарушува деликатната рамнотежа на хормоните во телото, како и натриумот и калиумот - два витални минерали кои помагаат во регулирањето на крвниот притисок, функцијата на мускулите и бубрезите и хранливите материи на клетките.

Се проценува дека 80 проценти од пациентите со Адисонова болест имаат желба за сол бидејќи болеста предизвикува нивно губење на вишокот натриум преку урината.


Вишокот на калиум во крвта ги нарушува клучните електрични импулси кои го регулираат срцето. Ова го прави срцето склоно кон абнормална електрична активност што го зголемува ризикот од неправилен срцев ритам којшто е опасен по живот.

Во исто време, таа имала ненаситна жед и покрај тоа што пиела три литри вода секој ден. Зголемената жед може да биде ран знак на Адисонова болест, бидејќи болеста го попречува начинот на кој телото го регулира нивото на водата.

Специјалистот по интерна медицина што го лекува девојчето го забележал и нејзиниот тен, што го натерало лекарот да изврши подетален физички преглед, кога забележал хиперпигментација на основата на јазикот на пациентот, знак на Адисонова болест.

Пациентите исто така доживуваат губење на апетит, низок крвен притисок, вртоглавица при стоење, необјаснето губење на тежината, болки во мускулите и гадење.

Адисоновата болест може да биде фатална ако не се открие или не се лекува, но може да се третира со хормонска терапија за нормализирање на нивото на алдостерон и кортизол.

Без третман, симптомите може да напредуваат до опасен електролитен дисбаланс, вклучувајќи скокови во нивото на калиум и на крајот откажување на органите.

Автоимуните болести обично се почести кај жените.Спонзорирани линкови

Маркетинг