Сопственичка на куче се сретнала со најмалото пони кое некогаш го видела

Точка

19/06/2024

22:07

4.725

Големина на фонт

а а а

Кејли Тонкинс се шетала со своето куче кога видела дека некој гледа во неа. Пришла поблиску за да види за кого станува збор и останала шокирана од глетката.

„Што правиш таму долу? Дали си ти вистинско животно“, го прашала таа минијатурното суштество во видеото на ТикТок.

Се утврдило дека збунетото животно всушност е шетландско пони. Жената била шокирана од неговата ситна градба.

„Никогаш не сум видела вака ситно животно“, рекла таа.

Кејли внимателно го извела понито од ровот, чудејќи сè што е помало од нејзиното куче. Загрижена дека понито е можеби напуштено, го однела дома за да смисли што ќе направи со него.

@kayleightonkins This mornings dog walk was eventful 😅 #abandoned #rescue #rescuehorse #shetland #shetlandpony #rescuemission ♬ original sound - Kayleigh Tonkins

„Откако го зедов, возев и тропав на вратите наоколу“, објаснила таа.

Набрзо открила дека понито, по име Томи, воопшто не е напуштено. Припаѓа на локално семејство кое го обожува. Томи некако побегнал од нивниот двор и се упатил во мала авантура, а благодарение на Кејли, среќно се вратил дома.

Инаку, шетландското пони достигнува висина од 70 до 107 центиметри, па понито кое Кејли го пронашла е класичен пример за својот вид. И покрај ситната градба, тие се многу силни животни кои можат да влечат товар двојно поголем од сопствената тежина.
Спонзорирани линкови

Маркетинг