Започнала како студентска шега, а денес оваа компанија произведува покриви за мотоцикли

Точка

20/05/2024

12:56

7.044

Големина на фонт

а а а

Индиската компанија "Sepal Motors" произведува шофершајбни со покрив и држач за мобилен телефон кои можат да се вградат на мотоцикли и служат за заштита од дожд и сонце. Се започна како шега на неколку студенти кои три години подоцна решија да ги произведат првите модели на нивниот "Sepal Shield", кој се продава во Индија за 75 евра.

"Sepal Shield" може да се инсталира на сите видови мотоцикли, велат од компанијата. Изработен е од алуминиум со висока цврстина, полимер засилен со влакна и поликарбонат отпорен на кршење.

Основата на "Sepal Shield" е плоча која е прикачена на контејнерот со вакуумски држачи и ленти. На панелот се прикачени алуминиумски држачи, кои вклучуваат и држач за мобилни телефони.

Покривот "Sepal Shield" е изработен од пластика зајакната со влакна, се протега над седиштето и го штити патникот од дожд. Поликарбонатното ветробранско стакло штити од дожд, нечистотија, прашина и инсекти, велат од компанијата.

"Sepal Shield" е одобрен за максимална брзина од 120 km/h, но производителот препорачува максимални 100 km/h.

Не е сосема јасно како штитот влијае на способноста за полнење гориво. Се чини дека е популарен во Индија, но сè уште не е достапен за купување во Европа.

Ride with Confidence: Discover the Health Benefits of Sepal Protection.

Posted by SEPAL - Shield for the Wheeled on Friday 12 May 2023Спонзорирани линкови

Маркетинг