Се сомнева дека се карале и го поместувале телото: Браќата осомничени во случајот Данка ја кријат локацијата еден од друг

Макфакс

12/04/2024

18:07

8.608

Големина на фонт

а а а

Д.Д. (50) од селото Злот кај Бор, е осомничен за убиството на Данка Илиќ (2), а неговиот татко Р.Д. (73) и сега починат брат Д.Д. (40)се осомниченидека му помогнале да го скрие телото на девојчето.

Се сомнева дека браќата се скарале при пренесувањето на телото и дека престанале да комуницираат меѓу себе, поради што има бројни нелогичности во нивните изјави за локацијата. Се истражува дали телото неколку пати го пренесувале без знаење на другиот.


Данка исчезна на 26 март во дворот во Бањско Поље. Уапсените работници на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ С.Ј. , како и Д.Д. (50) од село Злот се сомнева дека го удриле детето со автомобил, подоцна го убиле, а потоа телото го фрлиле на депонија. Бидејќи девојчето се уште не е пронајдено, постои сомневање дека телото е преместено.

Исто така, уапсени се таткото на осомничениот и неговиот брат, кој набрзо починал од срцев удар. Д.Д. признал дека го убил детето, а неговиот брат наводно пред смртта признал дека помогнал да се пренесе телото. Но, никој од нив, како што тврдеа, не „памти“ ниту „знае“ каде е фрлено телото.


„Сè досега укажува на тоа дека браќата не ги усогласиле своите приказни или дека некои работи ги правеле одделно еден од друг. Сега се шпекулира дека во еден момент настанал конфликт меѓу осомничените, па дури и постои можност тие да го преместувале тело независно еден од друг на повеќе различни локации. Нивното однесување е сосема необјасниво. Д.Д ја донел полицијата на Брестовачки мост тврдејќи дека телото е таму, но и полицијата на таа локација не нашла трага, а истото било случајот со другиот брат. Единствено што се уште не е јасно е улогата на таткото на Р.Д. и тоа се истражува“, изјави извор близок до истрагата.Спонзорирани линкови

Маркетинг