Како да го намалите високиот крвен притисок

Точка

05/03/2024

12:54

4.660

Големина на фонт

а а а

Крвниот притисок (артериски притисок) се состои од две компоненти - систолен и дијастолен притисок. Систолниот крвен притисок го означува притисокот за време на срцевата систола (контракција на срцевиот мускул) и дијастолниот притисок, соодветно, за време на срцевата дијастола (фазата на полнење на срцевите шуплини).

Крвниот притисок може да се мери од здравствен работник, како и дома со помош на механички или автоматски уред како што е SENDO One. Според тоа кои вредности на систола и дијастола се мерат соодветно во ординација или дома, постојат одредени критериуми според кои може да се одреди вашиот статус. Во табелата подолу, можете да дознаете во која категорија спаѓате:


Извор - European society of cardiology

Симптоми на висок крвен притисок

Симптомите поврзани со зголемен крвен притисок може да вклучуваат: главоболка (особено во задниот дел на главата), вртоглавица, губење на рамнотежа, тинитус, заматен вид, напади. Самото зголемување на крвниот притисок можеби не е директно опасно по живот, но долгорочните и хроничните ефекти од покачениот крвен притисок имаат свои штетни ефекти. Компликации поврзани со нетретиран и слабо контролиран висок крвен притисок се: хипертрофија на срцевиот мускул, исхемична срцева болест, зголемен ризик од цереброваскуларни несреќи, срцева слабост, периферно васкуларно оштетување. Страдаат и малите садови во мрежницата и бубрезите и се доаѓа до нивно оштетување - хипертензивна ретинопатија и хипертензивна нефропатија.


Тука треба да се забележат и индивидуалните карактеристики на секој пациент, имајќи предвид дека некои луѓе со висок крвен притисок немаат очигледни симптоми. Но, тоа не значи дека тие не ги развиваат компликациите поврзани со нетретирана хипертензија. Затоа, редовното мерење на крвниот притисок, особено кај луѓе со семејна историја или други фактори на ризик (како што се дебелина, пушење и метаболички болести) е од особено значење. Ако ви е дијагностициран висок крвен притисок, важно е да се јавите кај вашиот општ лекар или кардиолог. Третманот на висок крвен притисок се состои од две главни групи на методи - лекови и не-дрога. Методите без лекови вклучуваат промени поврзани со начинот на живот, исхрана, физичка активност и штетни навики како што се:

Откажете се од пушењето (вклучувајќи ги сите модерни алтернативи на конвенционалните цигари)

Пушењето е штетна навика поврзана не само со кардиоваскуларни оштетувања и артериска хипертензија, туку и со многу други болести - оштетување на васкуларните ѕидови, зголемен ризик од цереброваскуларни несреќи, развој на рак на белите дробови, хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), тип 2. дијабетес и многу други. Престанувањето со пушење кај пушачите резултира со пад на крвниот притисок, намалување на кардиоваскуларниот ризик и подобрување на општото здравје. Исто така, треба да се забележи дека употребата на е-цигари не е без ризик. Консултирајте се со вашиот општ лекар за да ја развиете вистинската стратегија за откажување од пушење за вас, како што се никотинските гуми за џвакање и фластери и лекови.

Ограничете го внесот на сол со храна

Внесувањето на повеќе од 5 грама сол дневно со храна е поврзано со зголемен ризик од развој на артериска хипертензија и нејзините придружни кардиоваскуларни компликации. Намалениот внес на сол е поврзан не само со намалување на вредностите на систолниот и дијастолниот крвен притисок, и инциденцата на артериска хипертензија, туку и со намалена кардиоваскуларна смртност и морбидитет. Еве неколку препораки за тоа како да го намалите внесот на сол со Харана:

- читајте ги етикетите на прехранбените производи и колкаво количество сол е содржано во нив

- избегнувајте конзумирање на храна која содржи голема количина сол не додавајте дополнителна сол

- ако сакате да додадете повеќе вкус на храната, користете други зачини гответе ја сопствената храна и избегнувајте удобна храна - на овој начин имате целосна контрола врз количеството сол во вашата храна

Ограничете го внесот на алкохол

Редовното консумирање алкохол доведува до зголемување на вредностите на крвниот притисок со неколку механизми. Сепак, кардиоваскуларниот систем не е единствениот што страда од негативните ефекти на алкохолот. Намалената потрошувачка на алкохол доведува до намалување на вредностите на систолниот и дијастолниот крвен притисок. На луѓето со висок крвен притисок им се советува да избегнуваат какви било алкохолни пијалоци. Во 2023 година, Светската здравствена организација (СЗО) излезе со мислење дека не постои безбеден праг во количината на консумиран алкохол. Поради оваа причина, се препорачува целосно да го исклучите алкохолот од секојдневниот живот.


Слабеење

Друг важен фактор што можете да го прилагодите е вашата телесна маса. Бројни студии ја демонстрираат врската помеѓу телесната маса, максималниот индекс на телото и обемот на половината како критериуми за одредување на ризикот од срцеви заболувања. Дебелината доведува до зголемен ризик не само од артериска хипертензија, туку и од метаболички болести како што се дијабетес мелитус, апнеја при спиење и зголемен ризик од одредени малигни заболувања. Губењето тежина е една од најефикасните промени кои можат да имаат корист за вашиот крвен притисок. Еве неколку совети кои можат да ви помогнат да ја намалите телесната маса:

- намалување на големината на порциите храна

- пијте повеќе течности

- избегнувајте конзумирање на слатка храна и пијалоци

- зголемете ја вашата физичка активност

Физичка активност

Редовната физичка активност може да го намали вашиот крвен притисок. Важно е да бидете упорни и секој ден да поминувате минимум 30 минути умерена физичка активност за ефектот да биде траен. Редовната физичка активност исто така може да спречи високиот крвен притисок да се развие во хипертензија. За пациентите на кои веќе им е дијагностицирана хипертензија, редовното вежбање може да го намали крвниот притисок на побезбедни нивоа.

Примери на активности кои би имале корист за вашето здравје:

- трчање

- возење велосипед

- пливање

- долги прошетки

- различни видови на интензивни вежби и тренинзи, како што се спортски танц, пилатес, јога и други

Здравата исхрана

Разновидната и здрава исхрана е важна не само од гледна точка на ризикот од срцеви заболувања. Исхраната треба да вклучува свеж зеленчук и овошје, брашно од цели зрна и тестенини, производи со малку маснотии. Треба да се избегнува храна богата со холестерол, заситени масни киселини и пржена храна. Исто така, важно е и дневниот внес на влакна да биде доволен.

Влакната имаат корисен ефект врз дигестивниот систем, ја стимулираат перисталтиката и го намалуваат нивото на холестерол. Конзумирањето на храна богата со омега-3 незаситени масни киселини поволно влијае на кардиоваскуларниот систем. Студиите ги докажуваат многуте позитивни ефекти од земањето омега-3 масни киселини како што се спречување на формирање на згрутчување на крвта, антиинфламаторни ефекти, намалување на вредностите на крвниот притисок и многу други.

Третман со лекови

Дури и со строго придржување кон гореспоменатите совети и стратегии за намалување на нивото на крвниот притисок, промените во животниот стил и исхраната не секогаш успеваат доволно да го намалат систолниот и дијастолниот крвен притисок. Во овие моменти се преминува на медицински третман на зголемен крвен притисок. Терапијата со лекови за висок крвен притисок се одредува строго индивидуално за секој поединечен пациент. Особено е важно за време на третманот постојано да се следат нивоата на крвниот притисок за да може терапијата со лекови да се дотерува и прилагоди доколку е потребно.


Најважно:

• Во почетните фази на артериска хипертензија и висок крвен притисок, едно лице може да има апсолутно никакви симптоми. Затоа, редовното мерење дома со автоматски уред како што е SENDO One е многу удобен, евтин и брз метод за човек да ја следи својата состојба.

• Самиот по себе, високиот крвен притисок можеби не е директно опасен по живот, но компликациите поврзани со постојана состојба на покачен крвен притисок се предуслов за развој на многу други болести и намален квалитет на живот.

• Кога ќе се открие висок крвен притисок, се препорачува да се започне со промени во животниот стил, исхрана, ограничување на штетните навики, зголемување на физичката активност. Доколку тоа не е доволно, следниот чекор е да ви препише терапија со лекови од релевантниот специјалист.

• Не само-лекувајте се! Секој човек има свои строго индивидуални карактеристики и одреден третман може да биде погоден за некого и штетен за други. Проценката за тоа кој лек е вистинскиот за вас и во која доза ја одредува исклучиво вашиот лекар.


Најчесто поставувани прашања:

Како да го намалите крвниот притисок без да земате лекови?

Животниот стил и промените во исхраната наведени погоре имаат корисен ефект врз нивото на крвниот притисок. За да дојде до нивниот ефект, треба да помине одреден временски период и потребна е соодветна упорност од страна на пациентот. За жал, овие промени не секогаш резултираат со неопходен пад на крвниот притисок за да влезе во оптималниот опсег. Потоа се префрла на терапија со лекови, назначена од соодветниот специјалист.

Како брзо да се намали високиот крвен притисок во итна ситуација?

Во итни ситуации каде што нивото на крвниот притисок е опасно високо (систолен над 180 mmHg и/или дијастолен над 110 mmHg), треба веднаш да го контактирате вашиот општ лекар или единицата за итна/итна нега. Не прибегнувајте кон само-лекување во такви моменти!

Како да го намалите крвниот притисок за време на бременоста?

Високиот крвен притисок за време на бременоста може да биде знак за состојба наречена прееклампсија, која може да премине во еклампсија. Еклампсијата е опасна по живот состојба и за мајката и за фетусот. Третманот на високиот крвен притисок кај трудниците треба да го прават само релевантните специјалисти, а секое зголемување на крвниот притисок не треба да се игнорира и да се самолекувате. Затоа се препорачува секоја трудница редовно да го следи крвниот притисок дома.
Спонзорирани линкови

Маркетинг