Стив Кер стана најплатениот тренер во историјата на НБА

Макфакс

24/02/2024

14:06

8.100

Големина на фонт

а а а

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер, ќе потпише нов, двегодишен договор со Вориорс. Стратегот на Вориорс во тој период ќе заработи 35 милиони долари.

Платата од 17,5 милиони годишно е највисока за тренер во историјата на НБА. .Досега, пред Кер беа Грег Попович (16), Ерик Сполстра (15) и Монти Вилијамс (13,1).

Кер е тренер на Вориорс од 2014 година, а веќе во првата сезона стана шампион.

Во изминатите девет години четири пати беше шампион, а последната титула ја освои во 2022 година.

Покрај четирите прстени што ги освои како тренер, Кер има и пет како играч, три со Чикаго и два со Сан Антонио.Спонзорирани линкови

Маркетинг