[ФОТО] Една од најубавите Југословенки заработувала до 3.000 евра дневно – голите фотографии скапо ја чинеле, останала без најголемата титула

Точка

24/02/2024

13:45

8.310

Големина на фонт

а а а

Бернарда Маровит денес е поуспешна од кога и да е, а нејзиниот изглед многумина ги остава без здив.

Словенката Бернарда Маровит била Mис Југославија во 1982 година, а таа титула ја освоила на натпреварот одржан во Загреб. Била една од најубавите девојки кои ја однеле титулата, а сепак била исфрлена од натпреварот Мис на светот.

Имено, нејзината убавина и сексапил биле воочени и на изборот за Мис на светот каде ја освоила титулата Мис фотогеничност.

Таа била фаворит и за ласкавата титула Мис на светот, но британските таблоиди објавиле нејзини разголени фотографии и така била дисквалификувана од жирито.

Оваа жена била прогласена за топ-модел во Италија и топ-модел во Европа, а на врвот од кариерата заработувала и по 3.000 долари дневно.

Денес таа има 61 година и, и натаму работи како модел и снима реклами. Подолги години таа во Словенија организира меѓународен натпревар за фотомодел, а отворила и училиште за манекенство за млади. Често учествува во организација на модните ревии и настани.
Спонзорирани линкови

Маркетинг