Ѓоковиќ е единствениот од големата четворка кој не плаќа данок во родната земја: Надал, Федерер и Мари даваат на своите татковини од 30 до 56% од заработувачката

Точка

23/02/2024

14:58

4.348

Големина на фонт

а а а

Патриотизмот на дело и љубовта кон татковината може да се изрази на овој начин. Општопознато е дека спортистите заработуваат огромни суми на пари, особено оние врвните. Начинот на кој земјите ја оданочуваат заработката на нивните спортисти предизвикува големо внимание. Како тенисерите плаќаат даноци?

Пред сè, треба да знаете дека има даночни обврски кои се однесуваат на заработката од турнирот и други – заработка од спонзорски договори. Приходите од спонзорите се пресметуваат како тенисерот да заработил во матичната земја, додека данокот на заработка на турнирот прво се плаќа во државата каде е одржан истиот.

На пример, доколку некој учествува на „Вимблдон“ и заработи одредена сума пари, ќе плати данок согласно законите на Обединетото Кралство, односно 45% од она што изнесува на Островот. Меѓутоа, доколку останете во Велика Британија повеќе од 30 дена, постои можност да бидете оданочени за целата ваша заработка ширум светот.


Откако играчите ќе платат даноци на локалната самоуправа каде што ги заработиле своите пари, тие генерално не мораат да плаќаат данок на доход кога ќе се вратат дома. Тоа е затоа што многу земји имаат договор за двојно оданочување, што му овозможува на играчот да ги намали локалните даноци за износот на платен данок во странство.

Едноставно кажано, доколку Роџер Федерер плаќа 45% во Велика Британија од својот приход од оваа земја, но неговиот швајцарски кантон му наплатува само 15%, тој може да ги одбие тие 15% од неговото швајцарско даночно барање кое се однесува на приходот заработен во Лондон.

Меѓутоа, ситуацијата се комплицира доколку нема договор за двојно оданочување, спортистот тогаш може да биде предмет на двојно оданочување на нивниот приход, иако повеќето играчи можат да се пријават за еднострано олеснување, што во суштина е странски даночен кредит, па затоа не наплаќаат данок двапати.

Тоа е едноставен одговор, но оданочувањето може да стане покомплицирано, особено со САД и Велика Британија. Многу е интересен податокот дека мал број врвни спортисти имаат пријавено живеалиште во земјата во која се родени.

Само неколку играчи живеат во својата земја, веројатно најпознати од нив се Надал, Алкараз и Федерер.


Шпанецот престојува во Марбеља и плаќа највисок данок во светот од 56%. Француските спортисти често ја избираат Швајцарија затоа што Французите ги оданочуваат своите граѓани кои живеат во Монако. Меѓу неколкуте најдобри дестинации т.н. даночни раеви, главно се наоѓаат Дубаи, Бахамите и Швајцарија, како и сеприсутниот Монте Карло.

Што се однесува до најдобрите српски играчи, Новак Ѓоковиќ и Миомир Кецмановиќ, се одлучиле за тие даночни раеви – Монако, односно Дубаи.

На тој начин, Ѓоковиќ е единствениот тенисер од големата четворка кој не плаќа данок во својата татковина.

Инаку, преостанатите српски тенисери, Душан Лајовиќ и Ласло Ѓере живеат во Србија и плаќаат данок во својата татковина.

Големата четворка и нејзините даночни резиденции

Новак Ѓоковиќ – Монте Карло – 0%

Роџер Федерер – Базел – 30%

Рафаел Надал – Марбеља – 56%

Енди Мареј – Обединето Кралство – 45%


Актуелните топ 5 на АТП листата и данокот

Новак Ѓоковиќ – Монте Карло – 0%

Карлос Алкараз – Мурсија – 56%

Јаник Синер – Монте Карло – 0%

Данил Медведев – Монте Карло – 0%

Андреј Рубљов – Москва – 15%

Интересно во САД

Интересна е ситуацијата во САД, каде американските играчи се даночни жители. Затоа повеќето ја избираат Флорида, бидејќи таму нема данок на доход. Тоа е затоа што САД сè уште ги оданочува своите граѓани, дури и ако живеат надвор од САД. За да го избегнат тоа, тие би морале да се откажат од своето државјанство.
Спонзорирани линкови

Маркетинг