[ФОТО] Израел дисквалификуван од Евровизија? Интернетот во неверување поради насловот на песната избрана да ја претставува оваа земја: Јасно е и зошто

Точка

22/02/2024

12:03

14.022

Големина на фонт

а а а

„The Jerusalem Post“ пренесува дека Израел може да биде дисквалификуван од „Евровизија“ оваа година, поради песна чиј наслов се однесува на нападот на Хамас на 7 октомври.

 Претходно медиумите објавиле дека Европската радиодифузна унија (ЕБУ) бара измена на текстот поради политички пораки.

Јавниот сервис на оваа земја соопштил дека разговараат со ЕБУ. Иако допрва треба да биде официјално објавена, „Israel Hayom“ известил дека песната со која Еден Голан ќе ја претставува земјата носи наслов „October Rain“ и се однесува на нападот на Хамас кој се случил на 7 октомври.

„Ynet“ потоа објавил дека ЕБУ верува како песната е премногу политичка бидејќи официјалните правила на натпреварот забрануваат политички изјави во текот на натпреварот. Наведуваат дека е одлучено Израел да се повлече од натпреварот доколу песната биде дисквалификувана, наместо да ги менува зборовите или целиот текст.

Инаку, насловот на песната предизвикал безброј реакции на „X“. Јасно е и зошто.
Спонзорирани линкови

Маркетинг