[ВИДЕО] Дали го ставате мобилниот телефон во ориз? Престанете да го правите тоа, предупредува „Apple“

Точка

21/02/2024

14:15

6.539

Големина на фонт

а а а

Стариот метод за „сушење“ на влажен телефон во ориз не е добра идеја, вели „Apple“. Компанијата неодамна објави цел документ за опасностите од чувањето на телефонот во ориз.

Во документ за поддршка, технолошкиот гигант рече дека чувањето на влажниот „iPhone“ во чинија со ориз „ќе дозволи малите честички од ориз да го оштетат вашиот iPhone“.

„Apple“ не ги елаборираше овие тврдења, но се смета дека предупредувањето има за цел да ја заштити компанијата од какви било потенцијални тужби кои произлегуваат од ситуацијата „Го ставив мојот iPhone во ориз и ми се скрши“.

Други трикови за сушење на „iPhone“, како што се памучни брисеви или фенирање, исто така не се препорачуваат, според тимот на „Apple“.

Наместо ориз, „Apple“ има други препораки

Нежно тапкајте го вашиот iPhone со раката, со усб-конекторот свртен надолу, за да го отстраните вишокот течност. Оставете го вашиот телефон на суво место со проток на воздух.

По најмалку 30 минути, обидете се да го приклучите на полнач со помош на Lightning или USB-C кабел.

Ако предупредувањето се појави повторно, сè уште има течност во телефонот. Оставете го вашиот iPhone на суво место со проток на воздух до еден ден. Во овој период, можете да се обидете повторно да го наполните. Може да потрае до 24 часа за целосно сушење.

Ако вашиот телефон се исуши, но сè уште не се полни, исклучете го кабелот од адаптерот и исклучете го адаптерот од ѕидот (ако е можно) - потоа вклучете го повторно.

Трикот со ориз функционира само до одреден момент. Неодамнешните тестови покажаа дека иако оризот апсорбира вода, тоа го прави толку бавно што неговите потенцијални придобивки во најдобар случај се занемарливи.

Сепак, времето е од најголема важност кога станува збор за борба против оштетувањето од водата.
Спонзорирани линкови

Маркетинг