Агелер: Ако тешките одлуки не ги направите до декември, луѓе во Белата куќа ќе прашуваат колку сте посветени за ЕУ

Макфакс

28/05/2023

16:31

2.787

Големина на фонт

а а а

Амбасадорката на САД, Анџела Агелер денес кажа дека е јасна поракатата што ја испрати американскиот сенатор Крис Марфи дека тешките одлуки за напредување во евро-атлантските интеграции треба да се направат до крајот на годинава.

„Ако тешките одлуки за напредување во евро-атлантските интеграции не се направат до крајот на годинава, ќе има луѓе во САД, во Белата куќа, кои ќе се прашуваат колкава е посветеноста на вашата земја во однос на европскиот пат“, рече Агелер и додаде дека нема потреба од толкување на неговата изјава – сенаторот бил јасен.

Агелер заедно со министерката за одбрана Славјанка Петровска беше во Кавадарци на отворениот ден организиран во рамките на вежбата „Брз одговор 23“.


Пред два дена, на заедничка прес конференција со премиерот Димитар Ковачевски, сенаторот Крис Марфи ги нарече технички уставните измени кои треба да се донесат за членство во Европската Унија. Тој од говорницата во Владата по средбата со премиерот Димитар Ковачевски кажа дека САД ќе продолжи да ја поддржува Македонија и во случај да не бидат усвоени уставните измени но нагласи дека таквата одлука ќе ги загрижи членките на НАТО.

Холандскиот амбасадор во земјава, Дирк Јан Коп, денес во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека ако Уставот се смени, тогаш втората фаза од преговорите е автоматска и не може да има ново вето. Според него, ако не ги поддржи уставните измени ВМРО-ДПМНЕ ризикува да биде одложено членството во ЕУ за најмалку три до четири години.Спонзорирани линкови

Маркетинг