Најдобрата маринада за пилешко - месото ќе биде совршено, вкусот божествен

Точка

18/03/2023

23:27

14.206

Големина на фонт

а а а

Иако пилешкото може да се послужи со речиси секое јадење, тоа не значи дека е секогаш вкусно. Затоа е важно месото да го маринирате пред да го подготвите, за да бидете сигурни дека вашиот оброк ќе биде вкусен, сочен и мек.

Како и секоја техника за готвење, постојат начини на маринирање кои се поуспешни и подобри од другите.

Се препорачува маринирање со неутрално масло, сол и сок од лимон, како и со додавање на подобри зачини, вклучувајќи магдонос, копар и млад кромид. Неутралниот вкус на маслото ви овозможува да го почувствувате повеќе вкусот на билките, а маслото нема да изгори пред да се свари пилешкото. Лимонот, исто така, помага да се омекнат парчињата пилешко и да се даде повеќе вкус.


Прво треба да ги измешате маслото, солта и сокот од лимон во сад, пред да ги исечкате билките и да ги измешате со останатите состојки. Доколку сакате да добиете густа маринада, сите состојки можете да ги ставите во блендер.

Пред да ја ставите маринадата, проверете дали пилешкото е на собна температура за полесно да ги впие состојките од маринадата.


Маринирањето на пилешкото значи смесата од зачините заедно со парчињата месо да се стави во пластична кеса. Потоа, врзете го и измешајте ги со раце маринадата и пилешкото. Тука треба да се погрижите месото рамномерно да ја впие маринадата.

Оставете неколку часа парчињата месо да ги впијат сите состојки. После тоа, пилешкото ќе биде помеко и подготвено за печење. Можете да го печете на скара, во рерна или на тава.
Спонзорирани линкови

Маркетинг