По оставката на заменик-шефот на кабинетот на Зеленски, разрешени и заменик-обвинителот и заменик-министерот за одбрана

Макфакс

24/01/2023

10:22

1.203

Големина на фонт

а а а

Заменик-јавниот обвинител на Украина, Алексеј Симоненко, беше сменет од функцијата за време на реконструкција на високи функционери, соопшти Канцеларијата на јавниот обвинител.

„Ројтерс“ пренесува дека во соопштението со кое се најавува неговото отстранување не се наведува причината за одлуката, но се вели дека тоа е „според негова сопствена желба“.

Поранешниот претседателски помошник Кирило Тимошенко и заменик-министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов поднесоа оставки претходно денеска бидејќи Украина е зафатена со корупциски скандал во нејзината влада.

Заменик-министерот за одбрана на Украина, Вјачеслав Шаповалов, задолжен за снабдување на војниците со храна и опрема, ги наведе „медиумските обвинувања“ за корупција во министерството како причина за неговата оставка, која ја смета за „неоснована“.Спонзорирани линкови

Маркетинг