Храна која ги чисти белите дробови: Спречува респираторни инфекции – неопходна е, особено во текот на зимата

Точка

06/12/2022

10:53

9.020

Големина на фонт

а а а

Сите знаеме колку пушењето е штетно за целокупното здравје на нашиот организам, а особено лошо влијае на нашите бели дробови. Сепак, не се само цигарите тие кои го загрозуваат овој орган.

Во зима, нашите бели дробови се почувствителни на бактерии и вируси кои предизвикуваат респираторни инфекции.

Она што сите можеме да го направиме е за време на зимските месеци да се погрижиме за исхраната. Имено, одредени намирници, според тврдењата на лекарите и експертите за исхрана, благотворно делуваат на белите дробови.

Грејпфрут


Консумирање на еден до четири грејпфрути неделно го намалува ризикот од рак на респираторниот систем.

Бразилски ореви


Богати се со селен и витамин Е, кој помага во намалување на ризикот од рак на белите дробови.

Црвен кромид


Антиоксидансите присутни во кромидот ги чистат токсините од белите дробови, кои се предизвикани од пушењето.

Чиста изворска вода


Осум чаши вода го хидрираат телото цел ден и овозможуваат нормално функцинонирање на белите дробови и другите делови од телото.

Сок од моркови


Секојдневно пијте сок од моркови како меѓуоброк.

Ѓумбир


Ѓумбирот може да ја исчисти слузта предизвикана од млечни производи, пченица и соја. Содржи антиоксиданси кои ги чистат токсините од белите дробови предизвикани од пушењето.

Билен чај


Можете да ги исфрлите токсините акумулирани од пушењето со пиење билен чај.

Сок од брусница


Пред спиење испијте 400 мл. сок од брусница. Брусницата помага во борбата против бактериите во белите дробови кои предизвикуваат инфекции.

Сок од ананас


Консумирајте 300 мл. свеж сок од ананас бидејќи ова овошје содржи природни антиоксиданси кои се корисни за респираторниот систем.

Топла вода со лимон


Исцедете два лимони во топла вода и испијте ги пред појадок.
Спонзорирани линкови

Маркетинг