Со маратонците од малите екрани и „fake news“ започна третиот ден на „Weekend.15“

Точка

24/09/2022

16:15

4.933

Големина на фонт

а а а

Откако петокот на најлудиот „Weekend“ во годината заврши со спектакуларен настап на најголемите регионални ѕвезди Констракта и Земља Грува и ексклузивна премиера на новата драмска серија на „HRT“ – „Metropolitanci“, продолжението на богатата саботна програма носи низа актуелни теми како женски права, култура на откажувања, „fake news“, дигитална револуција, а завршува со настапот на Војко В.

Во доба кога медиумското внимание е сведено на трка на 100 метри, тие веќе со години трчаат телевизиски маратони и опстојуваат на немирното телевизиско небо. Александар Станковиќ (HRT), Зоран Шпрајц (RTL), Оливера Ковачевиќ (RTS), Божо Сушец, ТВ коментатор со модераторот Марио Петровиќ, соосновач на „Millenium promocija“ и сопственик на „ Edward Bernays University College“, се сложија дека телевизискиот програм нема да изумре, но ќе се следи на поинаков начин, благодарение на развојот на технологијата и доаѓањето на помладите генерации. Тие предупредија на изгубената веродостојност во телевизиската програма, поради што мора итно да се работи на снаоѓање на младите во мноштвото лажни вести.


Токму релевантноста и точноста на фактите беше клучна тема на панелот „Смрт за фактите“ на кој учествуваа Огниан Златев, водител на претставништвото на Европската комисија во Хрватска и Ксенија Кардум (NOVA TV), Маријана Грбеша (FPZG) и Дражен Клариќ (Vecernji List).

Истакнато е дека медиумскиот простор и дискурсот се менуваат, делумно поради бројните геополитички превирања, а делумно и поради ненадејниот и силен развој на алтернативните медиски и социјални, пред сè дигитални канали, поради што е важно медиумите да ја задржат објективноста и можноста за критичко размислување и да придонесат и повторно да ги издигнат фактите над мрачните и непроверени агли на медиумскиот простор во прв план.


„Точно е, културата на откажување е заразна, и уште поважно, неизлечива болест!“, така Зоран Курелиќ, редовен професор на Факултетот за политички науки во Загреб, одговори на прашањето во насловот на неговото предавање „Дали културата на откажување е заразна болест?“. Истовремено, Ивана Параџиковиќ, Вања Јуриќ и Александра Дилевска Симова на панелот „Дали повторно ги водиме битките на нашите баби?“ се согласија дека во општеството многу се разговара за рамноправност, но дека тоа не значи да се има право на глас, туку клучот е да се примени таа рамноправност во пракса.


Во продолжение на денешната програма, Јелена Ѓоковиќ, соосновач и глобален директор на Фондацијата Новак Ѓоковиќ ѝ открива на Ида Престер дали медиумите и хуманитарната работа се на иста страна и како најдобро да се пласираат таквите вести во медиумите. Исто така ќе бидат откриени и победниците на домашниот „Food Tech“ старт-ап натпревар во организација на „Infobip“, „Maistra“ и „Pepermint“ кој започна на „Weekend Food Festival“ во мај, на што ќе претходи разговор со Мајкл Селден, извршен директор на атрактивната американска „food tech“ компанија „Finless Food“ и Никола Павешиќ од „Infobip“.

Денешната програма ќе заврши со една од најголемите ѕвезди на домашната хип-хоп сцена, Војко В., кој ќе ја разбуди публиката и ќе ја забавува со добропознатите хитови како „Ne može“ и „Kako to“, а по него на сцената пристигнуваат новосадскиот бенд „Gift“ и DJ Rea.

Извештаите од досегашните предавања можете да ги пронајдете на www.weekend.hr, а сите останати новости по пат на Инстаграм и Фејсбук.

Спонзорирани линкови

Маркетинг