Сексолог открива: Доколку на вашиот партнер му го поставите ова прашање во текот на сексуалниот однос, истиот ќе биде неверојатен

Точка

20/09/2022

19:05

26.962

Големина на фонт

а а а

Комуникацијата е клуч за успешна врска, а на многумина може и да им помогне кога е сексот во прашање.

Сексологот Емили Морс на својот Инстаграм профил напишала дека една реченица е клучна за „разгорување“ на страста во спалната соба.

„По мое мислење, највозбудлива работа е кога партнерот ќе ве праша: Дали ова ти се допаѓа?“, вели Морс.


Со разговор се постигнуваат многу работи, а не е лошо со текот на времето партнерот да го прашате дали нешто му се допаѓа посебно во сексот.

Со тоа ќе создадете можност да ја унапредите врската, но и да добиете потврда дали тоа што го правите е возбудливо.

Можеби на вашиот партнер повеќе не му се допаѓа нешто што сте го правеле претходно, а не сака да ви го каже тоа.

„Некои од нас мислат дека партнерот интуитивно треба да ги знае сите наши сексуални желби, но тоа е ретко можно. Овој начин на „проверка“ во текот на сексот и давање до знаење на нашиот партнер дека нешто добро прави, доведува до поголемо задоволство, подлабока поврзаност и подобра комуникација во сите сфери на животот. Тоа е клучот на успехот во сексот“, наведува Емили.


Со неа се согласиле и други луѓе:

„Сакам кога партнерот ќе ме праша дали нешто ми годи во текот на сексот. Тоа исто така прилично ме возбудува“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг