Фото: Дали ова е најубавиот автопат на светот?

Точка

18/08/2022

17:42

23.633

Големина на фонт

а а а

Автопатот Непу-Напо во југозападниот кинески регион Гуангси се смета за еден од најубавите на светот.

Кина е земја со многу прекрасни локации и неверојатни патишта. Но, автопатот Непу-Напо, којшто се протега низ југозападниот регион Гуангси, навистина е посебен.

Бетонската структура претставува моќен контраст на густите шуми и брда кои ја опкружуваат и создава прекрасна сцена на која ретко кој може да ѝ одолее.

Светските медиуми го прогласија автопатот S6o кој се наоѓа во близина на границата со Виетнам за еден од најубавите на светот.

Иако на фотографиите од птичја перспектива често е празен, граден е со мисла во иднината.

Во земјата со најмногу жители на светот живеат 1,4 милијарди луѓе од кои 40 отсто се во руралните краишта.

Погледнете ги фотографиите: 

Спонзорирани линкови

Маркетинг