Не им тече мед и млеко: 10 работи кои не се добри во Канада

Точка

11/08/2022

17:33

27.553

Големина на фонт

а а а

„Кириите се високи, куќите недостапни, претплатите за мобилни телефони скапи, млечните производи се скапи, како и алкохолните пијалоци...“.

Често слушаме дека Канада е ветувачка земја, дека е животот таму е далеку подобар и дека сè е убаво.


Меѓутоа, таму има и незадоволни луѓе, па еден корисник на Редит поставил прашање - што не е во ред со животот во Канада? Имало секакви одговори, а ние од Buzzfeed ви ги претставуваме 10-те најинтересни!


1. „Огромна оддалеченост. Буквално е поевтино да се лета до Европа отколку до многу други места во Канада“.


2. „Зимите знаат да бидат неверојатно брутални, во зависност од тоа каде живеете. Со оглед на студот и снегот, деновите се исто така пократки“.


3. „Лудо високи трошоци за живот. Кириите се високи, куќите се недостапни, претплатите за мобилни телефони се скапи, млечните производи се скапи, а исто така и алкохолните пијалоци, особено во баровите“.


4. „Мора да имате автомобил. Освен ако вашиот живот е крајно ограничен во однос на патувањето и никогаш не го напуштате вашиот град освен со воз (ова е само ако живеете на исток). Во некои градови не можете ни да се потпрете на автобуски превоз“.


5. „Нашите патишта и инфраструктура се многу лоши. Не зборувам за поправки овде, зборувам за дизајн и мислам дека имаат сличен проблем во САД“.


6. „Да се живее во непосредна близина на САД значи дека американските често доминираат над канадските медиуми. Канаѓаните често посветуваат повеќе внимание на американските избори отколку, на пример, на нивните“.


7. „Изненаден сум што никој досега не спомнал колку е скапо одењето на стоматолог“.


8. „Поседување недвижен имот. Многу луѓе не можат ни да сонуваат да престанат да плаќаат кирија и да купат стан“.


9. „Фактот дека полицијата ја лекува кризата со менталното здравје. Мислев дека данокот што го плаќам се троши на здравствена заштита“.


10. И, за крај: „Џастин Бибер доаѓа од Канада“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг