Ова се петте најубави плажи во Грција: Розов песок, црн чакал, рајски глетки! Две се наоѓаат на остров кој и Македонците го обожуваат

Точка

04/07/2022

23:45

36.589

Големина на фонт

а а а

Дојде времето за одмори. Подготовките за море се во полн ек, а доколку сè уште не сте се одлучиле каде да летувате, можеби некоја од најубавите плажи на Грција ќе ви помогне да одлучите.

Веќе знаеме дека Грција е омилена летна дестинација. И тоа е земја која има сè! Грција излегува на три мориња и се наоѓа на стратешки важно место во Европа на самиот југ на Балканскиот Полуостров.

Таа е и културна лулка на Европа, а покрај богатата историја има бескрајно пространство од најубавите пејзажи во светот, па од планина до море, на нејзината убавина ѝ нема крај.

Затоа е многу тешко да се изберат само одредени делови од оваа земја. Сепак, со оглед на тоа дека е лето, ќе се обидеме да ги издвоиме петте најубави плажи.

А бидејќи Грција ги има во изобилие и секоја е совршена на свој начин, која и да се истакне заслужува да има статус на најубава.

Плажата Камари на Санторини

Санторини е еден од симболите на Грција, а плажата Камари, покрај магичниот бел град, е симбол на овој остров. Позната е по црниот крупен чакал, долга е и се протега по целото шеталиште кое се наоѓа веднаш до неа.


Популарна е помеѓу туристите, бидејќи нуди сè што нѝ е неопходно во непосредна близина. Храна, пијалоци, продавници за сувенири, водени спортови. Убаво е уредена со лежалки и чадори за сонце за изнајмување.


Плажата Балос на Крит

Плажата Балос веќе со години спаѓа во десетте најубави плажи во Грција. Плажата потсетува на рајските плажи од Карибите поради белиот песок и бескрајната, речиси нереална тиркизна боја на морето.


Замокот на блискиот остров Грамвуса допринесува за убавината и мистичноста на ова место.


Плажата Балос се состои од два острова - Агрија, која е прилично дива, и Имери. Патот кој води до плажата Балос е доста непристапен, па затоа главно се препорачува да се оди со џип или со поголем автомобил кој може да оди по неасфалтирани патишта.

Плажата Навајо на Закинтос

Ова е една од најпознатите плажи на светот. И се разбира, најпознатата плажа на Закинтос.


Се наоѓа на северозападниот брег на Јонското Море, а претходно беше позната како Агиос Георгиос (Свети Ѓорѓи). Бродот МВ Панајотис, кој се насука на нејзините брегови во октомври 1980 година, е најпрепознатливиот симбол на оваа плажа.


Плажата Елафониси на Крит

Оваа плажа е прогласена за една од петте најубави плажи во Европа. Се наоѓа на 75 километри од Хања.


Плажата е одвоена од југозападниот брег на Крит со лагуна со исклучително плитка и топла вода, а токму тоа е нејзината најпосебна карактеристика, заедно со розовиот песок.


Плажата Плажата Порто Кацики на Лефкада

Секоја плажа на Лефкада може да се прогласи за најубава плажа на светот! А Порто Кацики, освен што е симбол на овој остров, ги има и сите најубави можни епитети на вистински рај на земјата.


Се наоѓа во југозападниот дел на Лефкада, околу 44 километри југозападно од главниот град Лефкада. Плажата е сместена во карпест лак со зеленило на врвот, што се издига на север.


Почувствувајте го шармот на Грција и уживајте во една од овие рајски плажи.
Спонзорирани линкови

Маркетинг