Силен земјотрес ја погоди Јапонија, има повредени

Макфакс

06/10/2021

08:58

1.818

Големина на фонт

а а а

Три лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди североистокот на Јапонија рано утрово.

Според агенциите, не е издадено предупредување за цунами, ниту пак е пријавена голема материјална штета.

Епицентарот на земјотресот бил во Тихиот Океан крај брегот на префектурата Иват на длабочина од 56 километри, а се почуствувал и во префектурата Аомори.

Јапонската енергетска компанија соопшти дека нема оштетувања на нуклеарните капацитети во таа област.
Спонзорирани линкови

Маркетинг